Željeznički operateri u Srbiji

Značajne pruge, stanje, fotografije,...
Pošalji Odgovor
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Željeznički operateri u Srbiji

Poruka od mali.paja »

Nisam pronašao prikladne teme pa sam otvorio novu. Ukoliko netko od admina smatra da ovo nije za posebnu temu onda neka isto prebaci gdje smatra da bi trebalo biti? Naime o čemu se radi? Nema nigdje teme o prijevoznicima koji vrše željezničku vuču u Srbiji. Srbija voz je operater u putničkom prometu, barem zasad. Na HŽ se već skromno pojavljuju stranci, doduše još u suradnji sa HŽ PP-om (Putnički promet). Austrijanci već kod narudžbi novih vozila i vagona ista planiraju i za vožnju po Hrvatskoj tako da izlaze iz tvornica već imaju rastere (natpisi i tablice na lokomotivama) sa znakom HŽ i SŽ. Kad se Srbija otvara za privatne putničke operatere možda netko ima kakvu informaciju?
Koliko znam Srbija ima u teretnom prometu privatne operatere. Glavno što sam počeo sa ovom temom je sljedeće? U Srbiji je bio privatni operater NCL. Isti je uglavnom imao suradnju sa austrijskom podružnicom (OBB) u Hrvatskoj. Hrvatska podružnica je samostalna za razliku od Slovenije. Neovisno o tome što je formalno podružnica u Sloveniji pod drugim upravljačem (direktno OBB) suradnja nema zapreka. U Sloveniji ima nekoliko (možda desetak i više) strojovođa koji mogu voziti po Hrvatskoj. Slično je i sa naše strane. Postoje strojovođe koji imaju položen ispit iz Hrvatskog jezika i Signalnog i inih drugih pravilnika. U Hrvatskoj OBB posluje pod imenom RCCC (Rail Cargo Carrier-Croatia). Da se vratimo NCL-u. RCCC im je dao na vožnju dizel i elektro lokomotive iz Hrvatske. NCL je propao, otišao u stečaj i ostavio velike dugove. Na osnovu tih dugova postoji velika šansa da uskoro RCCC (OBB) uđe u vlasnčku strukturu NCL-a. Tada bi austrijske (OBB) lokomotive vozile u Srbiji.

Povratak na “Železničke pruge u Srbiji - stanje danas”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta