Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

Na isječku iz novina se ne vide koji brojevi pišu (serija je 83) ali ono 182 bi se odnosilo na ložionicu Lajkovac.

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

Tek prije pola sata sam uočio da je na 15. str., ali u poglavlju o serijama uskotračnih lokomotiva (gdje još nema naslova "JŽ 97") i to u temi o lokomotivama serije "JŽ 83", prikačena slika lokomotivu "JŽ 83-182", koja je, kao spomenik, izložena u Lajkovcu. Sadašnji izgled te lokomotive, mali.paja je ovako prokomentirao:
mali.paja piše: 20 Apr 2021, 00:02 Najprije joj trebaju skinuti ovu nakaradnu kapu koju nikad nije imala!
Nakon toga, colicdusan325 je napisao:
colicdusan325 piše: 20 Apr 2021, 11:38

Bravo i svaka cast g-dine mali.paja. Kako vi kazete tu nakaradnu kapu nikad nije ni imala, nijedna lokomotiva serije 83 proizvedene u fabrici ĐĐ -Slavonski Brod.

Inace to je jedna od pet lokomotiva serije 83 proizvedenih u fabrici lokomotiva ĐĐ - Slavonski Brod, koje je posedovala lozionica Bijeljina sredinom 50-tih godina: 83-173, 83-174, 83-175, 83-162 i 83-182.

Neposredno pred ukidanje 1979. god. u eksploataciji su ostale 83-174, 83-175 i 83-182. Lokomotiva 83-175 sredjena i nalazi se u ugljeviku kao spomenik kulture,lokomotiva 83-182 [sa nakaradnom kapom kako je vi opisaste] nalazi se u blizini stanice Lajkovac, a lokomotiva 83-173 posle remonta bila u eksploataciji na Šarganskoj osmici, mislim da nije u funkciji, valjda samo radi 83-052.
U spomenutoj temi o lokomotivama iz serije "JŽ 83", ima desetak postova koje se odnose na ovu prugu, pa ću da pojedine citate iskoristim.

U prilogu je slika JŽ 83-182 ali bez nakaradne kape.
Prilozi
83.182.jpg
83.182.jpg (387.02 KiB) Pregledano 1284 puta

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

Komentar na post sa 10. str.
Rok piše: 24 Nov 2021, 15:52 Čitava ova tema zahtijeva temelju reviziju.
Priču o uskotračnim prugama: Bosanska Rača - Bijeljina (600 mm), Bijeljina - Ugljevik (600 mm), Bosanska Rača - Ugljevik (760 mm) te Modran (rasputnica) - Bosanska Mezgraja (760 mm), možemo (na ovom forumu) povezati s datumom 17. august 2013., jer se tog dana, na 4. str. teme o lokomotivama serije "JŽ 83", razvila zanimljiva diskusija (čak 6 postova) o lokaciji.

Post 1
presa piše: 17 Avg 2013, 15:35 Lokomotiva 83-174 u stanici Bijeljina.
Post 2
PECELJ piše: 17 Avg 2013, 19:55 1979. godine zatvara se pruga uskog kolosjeka Bijeljina - Mezgraja. Prema podacima nadjenim na njemackoj wikipediji, posljednja voznja se desila 26. maja 1979. godine.

Mislim da se ova slika iz Bijeljine odnosi na taj događaj, odnosno to je ispraćaj poslednjeg voza
Post 3
cira-1 piše: 17 Avg 2013, 21:19 Jeste, to je poslednji voz na relaciji Bijeljina - Bosanska Mezgraja, 26.05.1979. godine.
Post 4
colicdusan325 piše: 17 Avg 2013, 21:56 molicu lepo gospodina da mi objasni koja je ovo stanica?
Prilozi
83.174.jpg
83.174.jpg (98.79 KiB) Pregledano 1280 puta

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

S obzirom da cira-1 nije odgovorio, colicdusan325 nastavlja:

Post 5
colicdusan325 piše: 17 Avg 2013, 22:06 G-dine CIRA-1, obzirom da vi znate da je moja malenkost rodjena i provela set godina u zel. stanici Bijeljina, na osnovu cega ste ustvrdili da je ovo zeleznicka stanica Bijeljina? Molim vas da MI TO OBJASNITE, obzirom da smo vi i ja milion puta elaborirali stanicu Bijeljina. Pocinjem da se vec zestim, moracu da vas uhvatim za ruku i da vas ja povedem i da vam ja podrobno objasnim kolosecnu situaciju zel stanice Bijeljina i da vam pokazem napokon gde se nalazi i dan danas lozionica [ima sasvim drugaciju namenu] u nekadasnjoj stanici Bijeljina stara.
Opaska: Molim da colicdusan325 pojasni, da li umjesto: "set godina", treba da piše: "šest godina"?


U prethodnom postu ("Post 5") napisano je pravilno tumačenje, zbog čega se lokomotiva na relaciji Bijeljina - Bosanska Mezgraja nigdje nije okretala (post sa 9. str.). Čak da je u Bosanskoj Mezgraji bila trešajba ili triangla, izgleda da se ni tada lokomotiva ne bi okretala zbog tehničkog nedostatka u Bijeljini.
Rok piše: 20 Nov 2021, 22:35 Mašinovođa je zaustavio voz kako bi Frank Stenvall snimio "njegovu" lokomotivu JŽ 83-174. Tog 22. augusta 1969. mašinovođa je krenuo vozom nakrcanim ugljem iz

Bosanske Mezgraje, gdje nije bilo trešajbe ni triangle, pa je zato tender napred.

Nakon fotografiranja, mašinovođa je doveo voz u stanicu Bijeljina (prethodno je prošao stanicu Bijeljina Stara). Situaciju su iskoristili dječaci iz Dašnica mahale da i oni poziraju. Lokacija je desna obala ukanaljene Dašnice (u Bijeljini kažu samo "kanal"), blizu džamije Ali-bega Preljubovića. U pozadini se vidi zvonik crkve sv. Đorđa.
Prilozi
Dasnica.kanal.jpg
Dasnica.kanal.jpg (225.58 KiB) Pregledano 1279 puta

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

Komentar na post sa 12. str.
cira-1 piše: 01 Dec 2021, 12:46 Poštovani Rok
Promakla Vam je i fotografije stanice Modran.
Fotografije imate na forumu.
Pozdrav
Pozdrav g. cira-1. Našao sam fotografije ali u neočekivanom poglavlju. Čitajući vaše postove, zaključio sam da ste prilično spretan u nabavljaju starih slika, ali da ne poznajete Bijeljinu ni područje oko Bijeljine.
Ponavljam, ovoj temi je nužna kompletna revizija, a baš vi ste to prouzročili u septembru 2013., neposredno nakon serije od 6 postova u temi o "JŽ 83".

Post 6
colicdusan325 piše: 17 Avg 2013, 22:15 G-dine CIRA-1, da vas podsetim jos jednom ono sto smo nedavno pricali, a to je obzirom da stanica i lozionica Bijeljina , nisu imale okretnicu niti trijanglu, parne lokomotive serije 83 su uvek ulazile u stanicu Bijeljina iz pravca Bosanska Mezgraja [Ugljevik] sa tenderom napred, tako da je ovaj voz u smeru ka stanici Bijeljina.
Mene samo čudi, kako je colicdusan325, kao čovjek, koji piše da je rođen u Bijeljini, mogao da prihvati učešća u pisanju o ovoj uskotračnoj pruzi, u poglavlju koje pokriva Srbiju? Nelogično je da objašnjavate s koje strane je tender u odnosu na lokomotivu, a ispuštate da napišete da je Bijeljina zapadno od Drine i južno od Save. Onako kako biste vi "uhvatili za ruku cira-1" pa da ga provedete po Bijeljni da mu nešto pokažete, tako bih i ja mogao da napišem kako mi dođe da "uhvatim za ruku colicdusan325" pa da ga provedem desnom obalom Save i lijevom obalom Drine.

Evo, ja sam isto rođen u Bijeljini i naravno da tako nešto, ni u snu ne bih prihvatio. Nisu to prihvatili ni članovi, koji veze s Bijeljinom nemaju. Bili su u komentiranjima previše žestoki (pa su izbačeni).

Morate da shvatite da mi, ovim pisanjima, podučavamo mlađe generacije.

U prilogu je fotografija, koju je Herbert Stemmler snimio 1973. u Bijeljini.
Prilozi
Bijeljina.jpg
Bijeljina.jpg (207.93 KiB) Pregledano 1274 puta

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

Komentar na post sa 10. str.
Rok piše: 24 Nov 2021, 15:52 Čitava ova tema zahtijeva temeljitu reviziju.
Na 5. str. teme o lokomotivama serije "JŽ 83", za ovu fotografiju, colicdusan325 je napisao:
colicdusan325 piše: 18 Avg 2013, 21:32 fotografija sa lokomotivom 83-175 + cetiri putnicka vagona tipa Ilidzanac + sluzbena kola, jesu snimljeni u stanici Bijeljina i to na drugom koloseku. na istoj fotografiji se vide i par putnickih vagona tipa Antonijevic koji se nalaze na trecem koloseku, koji u odnosu na prvi i drugi kolosek ima nadvisenje, zato sto je to ujedno bio i pretovarni kolosek. sto se tice vagona tipa Antonijevic mislim da ih je bilo 6 [sest] i da su oni dosli u Bijeljinu neposredno pred ukidanje iz stanice Pozarevac. za ovo sto sam zadnje napisao nisam bas potpuno siguran.
Prilozi
83.175.jpg
83.175.jpg (73.42 KiB) Pregledano 1248 puta

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

U temi o lokomotivama serije "JŽ 83", je napisano da je "JŽ 83-175" snimljena između rasputnice Modran (km 22 + 041) i stajališta Pecka (gran) te da voz ide prema Bosanskoj Mezgraji.
Prilozi
83.175.jpg
83.175.jpg (233.48 KiB) Pregledano 1234 puta

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

Ova pruga krije jednu tajnu!

Karta je izrađena početkom tridesetih, kada je postojala samo pruga Bosanska Rača - Ugljevik 760 mm). Jedino na ovoj karti je na lokaciji stanice Fincijev salaš prikazan "industrijski" kolosijek. Možda je Avram Finci izdejstvovao da mu postave kolosijek za njegovu destileriju šljivovice?
Prilozi
Finci.1.100000.jpg
Finci.1.100000.jpg (605.73 KiB) Pregledano 1229 puta

Rok

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Rok »

Komentar na fotografije s 12. str. i na ovaj post:
cira-1 piše: 01 Dec 2021, 12:46 Poštovani Rok
Promakla Vam je i fotografije stanice Modran.
Fotografije imate na forumu.
Pozdrav
Za ovu prvu fotografiju, o kojoj u temi o lokomotivama serije "JŽ 83" pišete:
cira-1 piše: 22 Jun 2018, 10:32 Modran, poslednji vožnja 26.5.1975. Voz ide u Mezgraju.

Izvor: Predrag Novaković, Kolona
već je železocestnik reagirao, kako je Andreas Knipping naveo da ju je snimio u Bosanskoj Mezgraji.

S obzirom da su pejsaži na drugoj, odnosno na trećoj fotografiji (koje je PECELJ postavio u temu o lokomotivama "JŽ 83" i napisao da su snimljene u Modranu, "izvor: Branko Popović), sada je sve vraćeno na početak, pa treba da se pođe na lice mjesta, da se pregledaju lokacije te da se snime fotografije iz približno istog mjesta. Naime, kada opet gledam ove 3 fotografije, mnogo toga ukazuje da su snimljene na istoj lokaciji.
Prilozi
Andreas.Knipping.jpg
Andreas.Knipping.jpg (52.31 KiB) Pregledano 1207 puta
provjeriti1.jpg
provjeriti1.jpg (221.13 KiB) Pregledano 1207 puta
provjeriti2.jpg
provjeriti2.jpg (212.38 KiB) Pregledano 1207 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od PECELJ »

Gospodine Rok , morate imati na umu da moj izvor : Branko Popović nije navodio lokacije svojih slika.
Na osnovu drugih slika ja sam odredio lokacije i moguće je da ima grešaka !!!

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Ahrefs [Bot], PECELJ i 9 gostiju