Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Tanka.vatra piše: Priloženu sliku sam postao u 3 podforuma:
* први
Parne lokomotive serije 83
Ово је "OK".


* други
pruga Bos. Rača - Bijeljina - Bos. Mezgraja, "bosanski"
Ово "босански" је сувишно, али добро.


* трећи
pruga Bos. Rača - Bijeljina - Bos. Mezgraja, "srpski"
Е, видиш, смрдљивче, овде је "комбинација" четништва, алкохола и "Танка.памет", дошла на видело.
Prilozi
5.jpg
5.jpg (531.21 KiB) Pregledano 578 puta

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Овај неизлечиви алкохоличар измишља.
Tanka.vatra piše: Tokom bavljena u Bijeljini, na ložioničkom koloseku su stajale sve 3 lokomotive onako kako sam ih nabrojao u prilogu slike,
sa tim da sam omaškom napisao 83-182, a trebalo je 83-162.

Dakle lično sam ih video, nisam smeo da ih fotografišem jer je bilo milicije na stanici, a i bila je jurnjava za fotografima, jer
su proglašavani "stranim špijunima".
Никада он на станици Бијељина Стара није био, јер да јесте, знао би да колосек III, где су те три локомотиве заиста биле, уопште није ложионички.

Осим тога, он је и тртарош. Како су Немци, Енглези, Аустријанци и многи други фотографисали?
Prilozi
3.jpg
3.jpg (95.2 KiB) Pregledano 576 puta
2.jpg
2.jpg (38.4 KiB) Pregledano 576 puta

Tanka vatra
Vozovođa
Poruke: 248
Pridružen: 03 Jan 2016, 19:34
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Tanka vatra »

Hum piše: 01 Maj 2023, 08:58
Tanka.vatra piše: Priloženu sliku sam postao u 3 podforuma:
* први
Parne lokomotive serije 83
Ово је "OK".


* други
pruga Bos. Rača - Bijeljina - Bos. Mezgraja, "bosanski"
Ово "босански" је сувишно, али добро.


* трећи
pruga Bos. Rača - Bijeljina - Bos. Mezgraja, "srpski"
Е, видиш, смрдљивче, овде је "комбинација" четништва, алкохола и "Танка.памет", дошла на видело.
Hum piše: 01 Maj 2023, 09:28 Овај неизлечиви алкохоличар измишља.
Tanka.vatra piše: Tokom bavljena u Bijeljini, na ložioničkom koloseku su stajale sve 3 lokomotive onako kako sam ih nabrojao u prilogu slike,
sa tim da sam omaškom napisao 83-182, a trebalo je 83-162.

Dakle lično sam ih video, nisam smeo da ih fotografišem jer je bilo milicije na stanici, a i bila je jurnjava za fotografima, jer
su proglašavani "stranim špijunima".
Никада он на станици Бијељина Стара није био, јер да јесте, знао би да колосек III, где су те три локомотиве заиста биле, уопште није ложионички.

Осим тога, он је и тртарош. Како су Немци, Енглези, Аустријанци и многи други фотографисали?
Hum piše: 01 Maj 2023, 08:24
Tanka.vatra piše: Sada pitam ja tebe, gde si ti bio tih godina mudologu moj pametni?

Sada pitam ja tebe, gde si ti bio tih godina mudologu moj pametni?

I za kraj - MUDOLOGU MOJ PAMETNI, ovo nije nikakvo nagađanje, jer si se kao takav već dokazao!
Остави се алкохола, пијандуро блесави, whiskey ти је, очигледно, помутио разум.
Tanka.vatra piše: pijem u cugu sa gustiranjem:
domaća kafa + viski + šveps.
Mudologu,
Ispood svakog nivoa mi je da polemišem sa tobom jer si TEŽAK PSIHIJATRISKI SLUČAJ! Dovoljno je pročitati tvoje postove i šta pišeš i
komentarišeš u njima i doći do takvog zaključka.Otvoreno pitanje ADMINISTRATORU FORUMA je kako dozvoljava tvoje prisustvo na ovom forumu?
I topla preporuka za tebe : Iako SI GLUP KAO TOCILO,STEGNI TVOJU SMRDLJIVU ZADNJICU PA FORMIRAJ SVOJ SAJT ILI FB-profil i otvoreno nastupi na sceni.Dojadio si bre i Bogu i narodu na prostoru cele bivše Jugoslavije!

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Tanka vatra piše: ... otvoreno nastupi na sceni ...
Тртарошу манити, ено КиМ па покушај да то вратиш. Остави се БиХ, пијандуро четничка.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od mali.paja »

Od kud ti znaš da kolosijek 3 nije bio ložionički. Ja nisam bio niti to znam ali ne znaš ni ti. Šef kolodvora je moga propisati Poslovnim redom kolodvora da neki kolosijek služi i za gariranje lokomotiva.
Kako su neki stranci mogli slikati a naši ljudi ne? Moraš ipak nešto poznavati pa da možeš bubnuti neke stvari. Ja sam vodio jednu ekipu na slikanje prije ukidanje pruge za Dubrovnik. Osim papirnatog dopuštenja ŽTP-a Sarajevo puno je vrijedilo i moje društvo. Moj pokojni otac je bio strojovođa i kada sam se predstavio otvaralo je i vše nego sva vrata. Ali kada smo išli u Drvar nije nam pomagalo niti dozvola od ŽTP-a Sarajevo. Par dana prije nas je bo jedan od najvećih poznavalaca parne vuče u Jugoslaviji, Tadej Brate. On je i nekoliko knjiga izdao. Zvali su mu i miliciju. Nama su rekli da je bio neki ludi Slovenac da slika. Razumijemo da je novinar da piše i slika ali da nekoga samo tako zanima željeznica nije normalno.
A kako su stranci mogli slikati? Negdje početkom pedesetih godina održavao se čini mi se Kongres sindikata Jugoslavije. Na Kongres su bile pozvane i strane delegacije. Jugoslaviji je bilo u interesu da izađe nekako iz političke izolacije. U to vrijeme bila je zavada sa Istočnim blokom radi Rezolucije informbiroa a zapadom je bila zavada u vezi Istre, Trsta, zone A i zone B. Konkretno socijalisti u Austriji su kao uvjet da bi došli postavili zahtjev da mogu slikati po Jugoslaviji željeznicu, pogotovo uskotračne pruge. I dan danas su te pruge, pogotovu u BiH zaokupljale pažnju. Odmah su dobili pozitivan odgovor jer im je bilo itekako stalo da dođe netko iz vana. Ako te možda još zanima u njemačkom govornom području pogotovo u Austriji i danas se za pruge kolosijeka 760mm kaže da je to "bosanski kolosijek". Za specifišno kvačilo u obliku broja "8" kažu da je to "bosansko kvačilo". Možda nisi znao da je u Jugoslaviji bilo uzanih lokomotiva i iz Poljske. Da je bila narudžba 12 lokomotiva od kojih nijedna nije bila isporučena. Ja sam bio u uskotračnom muzeju blizu Varšave. Lokomotive nisu nikad isporučene radi Rezolucije informbiroa. To su trebale biti lokomotive sa dvoosovinskim tenderom i ložištem za drveni ugalj snage 250ks.
Zato smiri strasti i spusti tenzije jer ti to nije potrebno. Ukoliko pratiš dobro možeš nešto i naučiti od ljudi koji nešto više znaju od tebe.

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

mali.paja piše: Od kud ti znaš da kolosijek 3 nije bio ložionički. Ja nisam bio niti to znam ali ne znaš ni ti. Šef kolodvora je moga propisati Poslovnim redom kolodvora da neki kolosijek služi i za gariranje lokomotiva.
Већ смо продискутовали о томе. У станици Бијељина Стара, била су 4 ложионичка колосека, баш онако, како је на шеми.

Оне 3 локомотиве серије "83" су на III колосеку, а тамо су пред само укидање саобраћаја, "нагуране" те 3 локомотиве, док је она преостала, четврта "83", остала у погону још неколико дана (да не кажем сати).
Prilozi
7.jpg
7.jpg (421.55 KiB) Pregledano 495 puta

Tanka vatra
Vozovođa
Poruke: 248
Pridružen: 03 Jan 2016, 19:34
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Tanka vatra »

Hum piše: 01 Maj 2023, 16:20
Tanka vatra piše: ... otvoreno nastupi na sceni ...
Тртарошу манити, ено КиМ па покушај да то вратиш. Остави се БиХ, пијандуро четничка.
Pokaži UVERENJE da nisi PSIHIJATRIJSKI SLUČAJ!

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Дужан сам да објасним, због чега сам међу "асистентима" четничких провокатора увстио лика, који је до пре неколико година, писао под корисничким именом: sdz361 (у међувремену се повукао).

Реч је о "фантому на форуму", који је (када би загустило) утрчавао да "арбитрује".

О том "врховном судији" се зна да је био архивар (мислим у "Архиву Југославије"), па би "црпео знање" из докумената који су му увек били при руци.

Када међу архивском грађом не би могао да нађе одговор, онда би мудровао.

Тако је, пре неколико година, на питање:
mali.paja piše: Zašto se ova uskotračna pruga nalazi na 2 teme?
фантом sdz361 арбитровао:
sdz361 piše: Što se tiče pitanja o mestu na kome se o ovoj pruzi piše na ovom forumu slažem se da treba izbegavati bilo kakve teritorijalne insinuacije ili nešto što bi bila politička provokacija.
Овде је арбитар sdz361 требао да стане, али није, него је "асистовао" прочетником агитатору "cira-1", правог имена: Ивица Илић.

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

sdz361 piše: Potpuno je jasno da se ova pruga nalazila u Bosni i ja nisam video nijedan post koji je dovodio to u pitanje.
Овде врховни судија "глуми гљиву".

На овом форуму, највише се пише баш о четничкој пропаганди, јер "боде очи" да се узана пруга Босанска Рача - Бијељина - Модран - Угљевик (Босанска Мезграја), која ни сантиметра није била ван граница БиХ, уврштава у две државе: у БиХ (где је према броју страница, међу водећима), али и у Србију (где је готово "напуштена", мада се ту и тамо појави залутали пост).

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

У сулудом покушају да допринесе прочетничкој провокацији, архивар sdz361, форсира:
sdz361 piše: Ovaj princip se primenjuje i u obrnutom smeru: pruga Priboj (na Limu) - Uvac, koja se uvek nalazila na teritoriji Srbije, na ovom forumu se razmatra pod temom pruga u Bosni i Hercegovini jer ona "funkcionalno" i organizaciono bila deo BiH, a ne srpske mreže železnica.
Пруга Прибој н/Л - Увац (дужине око 4.5 км), се око 1.1 км налазила у БиХ, а око 3.4 км је била у Србији, тако да то није пример за "реципроцитет", на који смера фантомски архивар.

Нетачно је да се
pruga Priboj (na Limu) - Uvac ... uvek nalazila na teritoriji Srbije
Tачно је да се деоница: станица Прибој н/Л - граничи мост на реци Увац, налазила у Србији, док се деоница: станица Увац - граничи мост на реци Увац, налазила у БиХ.

У случајевима, када нека пруга пролази кроз више држава, тада администратор задржава право да одреди у којој држави да буде пруга.

На примеру узане пруге Прибој н/Л - Увац, администратор је између Србије и БиХ, превагнуо у корист БиХ.

На примеру узане пруге Босанска Рача - Бијељина - Модран - Угљевик (Босанска Мезграја), није било места да администратор "превагне" између БиХ и БиХ.

Остала је само провокација да Војо Милановић "превагне" у корист четништва
Prilozi
8.jpg
8.jpg (834.95 KiB) Pregledano 421 put
3.jpg
3.jpg (161.31 KiB) Pregledano 421 put

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 23 gosta