Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Погрешан закључак:
PECELJ piše: Ispraćaj poslednjeg voza u stanici Bos. Mezgraja 1979. godine na relaciji Bos. Mezgraja - Bijeljina

На "последњем" возу није била локомотива ЈЖ*83-174.
Prilozi
9.jpg
9.jpg (107.58 KiB) Pregledano 140 puta

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

У Будимпешти сам живео 7 година и из тамошњих архива сам извукао много података о железничком саобраћају који се односе на Босанску Рачу и Бијељину.

Желим све то овде да посложим, наравно, под условом да има заинтересованих, па сам питао неколико пута, али нико није показао интересовање.

Занимљиво, успео сам да набавим податаке о бијељинској прузи колосека 600 мм, али немам овакав тип графикона за пругу колосека 760 мм
mali.paja piše: Trebalo bi pogledati u grafikon te pruge. Sa strane bi trebalo biti označeno gdje i da li ima okretnicu ili trianglu i vodostanicu.

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od colicdusan325 »

gde nestade fotografija lokomotive 83 navodno jabanusa.

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Локомотива ЈЖ*83-175 је у Бијељини, мислим код ложионице.
Prilozi
1.jpg
1.jpg (751.2 KiB) Pregledano 136 puta

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

На мапама из тридесетих, које покривају Бијељину, уцртане су две железничке станице у Бијељини.

Северна станица звала се "Бијељина", а западна "Бијељина Стара" (тако пише у редовима вожњи из тридесетих). Тада је кроз Бијељину пролазила пруга колосека 760 мм.

На графикону из 1948. који се односи на узану пругу Босанска Рача - Босанска Мезграја из 1948. уцртана су три колосека у станици "Бијељина", а само један у станици "Бијељина Стара".


Године 1950. укинута је деоница пруге колосека 760 мм, од станице "Бијељина" до станице "Босанска Рача", али је изграђена пруга колосека 1435 мм, од станице "Бијељина" до станице "Сремска Рача Нова".

Cтаница "Бијељина" је проширена и од 1950. опслужује возове нормалне пруге и узане пруге, док је станица "Бијељина Стара" остала само за возове узане пруге.
Prilozi
2.jpg
2.jpg (539.06 KiB) Pregledano 122 puta
3.jpg
3.jpg (134.74 KiB) Pregledano 122 puta

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od colicdusan325 »

bravo za fotografiju.lokomotiva je na cetvrtom koloseku u lozionici bijeljina stara.ograda deli lozionicki krug od otvorene pruge bijeljina -modran-bos.meagraja.pozdrav g-dine hum. u celoj prici u vezi lozionice muci me samo jedno,mislim da je zgrada lozionice bila kratka za lokomotive serije 83.kao dete se secam lokomotiva serije 71i lokomotiva serije 80[ispomoc iz lozionice zrenjanin],kako su bile garirane unutar lozionice u .hladnom stanju.mislim da lokomotive serije 83 zbog svojih gabarita nikada nisu bile garirane u lozionici.voleo bih da nisam u pravu.pozdrav.

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Да ли говорите о колосеку "IV" ?

Ако је тако, никако не разумем зашто је на графикону, пруга у станици "Бијељина Стара" приказана као једноколосечна ?!
Prilozi
3.jpg
3.jpg (95.2 KiB) Pregledano 106 puta
2.jpg
2.jpg (38.4 KiB) Pregledano 106 puta

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od colicdusan325 »

postovanje g-dine hum.da o tom koloseku i govorim.ovo sto sada polemisem ,pricam ,razgovaram ,raznenjujem sa vama na moje veliko zadovoljstvo,su secanja jednog decaka[rodjen 1953 u bijeljinii odrastao u stanici do 1960] koji je odrastao na tim prostorima.pretpostavljam da je nekada davno stanica bijeljina stara imala 3[tri] stanicna koloseka i verovatno vreme bila glavna stanica i naravno imala lozionicu sa cetiri koloseka moja pretpostavka.otvaranjem pruge bosanska raca-bijeljina,bijeljina stara gubi na znacaju.ostaje verovatno glavni prolazni kolosek kao i stanicna zgrada kao i putni prelaz koji se nalazio izmedju lozionice i stanicne zgrade.preko kanala dasnica bio je veliki prostor gde je za svetog iliju drugog avgusta bio veliki vasar puno svsta naravno i vozovi puni sveta.moja pretpostavka je da stanica bijeljina stara gubi na znacaju u saobracajnom smislu,prvi i drugi kolosek postaju slepi koloseci,a treci kolosek ostaje glavni prolazni kolosek pruge bijeljina -modran-ugljevik -bosanska mezgraja.ona cuvena fotografija na celu sa sa one tri 83 nastala je na prvom koloseku u stanici bijeljina stara. tu je pre njh bio gariran pomocni voz.prosto je neverovatno da slike iz lozionice bijeljina a vezano za lokomotive serije 83 pamtim u kasnim nocnim satima.bio sam dete ,ali pamtim dim ,vatru,pripreme za prve izlaske na vozove.naravno da pamtim i scene iz stanice bijeljina,kao i onu fotografiju 83-162 koja se sprema za skidanje sa plato kola.bila je noc gledam kroz prozor 83[ neznam naravno broj dali je nova ili dosla iz revizije]koja stoji na stulcu[peti kolosek 1435mm] i ceka jutro za skidanje i pravac lozionica bijeljina stara.stadali .punim 70 godina i jedino sta mi je zao sto sto za 40 godina sluzbe na zeleznici nisam fotografisao bar po jednu sliku tamo gde sam sve dezurao i proputovao.sta mislite kakva bi to bila dobra kulturna bastina. ostaje ovako samo da se secamo,a vama u svakom slucaju gvala kao znanim i neznanim pozdrav,

Hum

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od Hum »

Поздрав г. Чолић. Јасно ми је да је 83 Ваш најдражи број, па Вас још и повуку емоције на детинство у Бијељини. Све то разумем. Имам много материјала из Семберије, али не могу све наједанпут.

Хајде да исправимо грешке и отклонимо дилеме.
colicdusan325 piše: Pretpostavljam da je nekada davno stanica bijeljina stara imala tri stanična koloseka i verovatno neko vreme bila glavna stanica i naravno imala ložionicu sa četiri koloseka.

Moja pretpostavka, otvaranjem pruge Bosanska Rača - Bijeljina,
Bijeljina Stara gubi na značaju. Ostaje verovatno glavni prolazni kolosek kao i stanična zgrada kao i putni prelaz koji se nalazio između ložionice i stanične zgrade.

Moja pretpostavka je da stanica Bijeljina Stara gubi na značaju u saobraćajnom smislu, prvi i drugi kolosek postaju slepi koloseci, a treći kolosek ostaje glavni prolazni kolosek.

Овде сте мислили на станицу Сремска Рача Нова?

colicdusan325 piše: Čuvena fotografija na čelu sa one tri 83 nastala je na prvom koloseku u stanici Bijeljina Stara. Tu je pre njh bio gariran pomoćni voz.

Да ли мислите на колосек "III" (са шеме) ?

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Bosanska Rača – Bijeljina – Ugljevik - B. Mezgraja

Poruka od colicdusan325 »

postovanje jos jednom,i dobro da ste se javil ,da ispravimo moju gresku.u brzini napisah bosanska raca i prvi kolosek je bio prolazni u stanici bijeljina stara ,a drugi i treci su bili slepi koloseci.lokomotive serije 83 sa one cuvene fotografije su bile ugasene i garirane na trecem koloseku stanice bijeljina stara.posle su bile prevucene u stanicu bijeljina,da li su bile garirane na prvom ili drugom koloseku,to zaista ne znam.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 3 gosta