Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Sve o nekadašnjim prugama uskog koloseka u Sloveniji
Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od cira-1 »

Početna stanica konjske železnice u Bohinjskoj BistriciMuzej savremene istorije Slovenije, br. 02618512
10.jpg
10.jpg (131.02 KiB) Pregledano 3463 puta

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od železocestnik »

Pozdrav,

uzanu prugu Bohinjska Bistrica - Ukanc/Zlatorog sagradila je austrijska vojska u oktobru i novembru 1915. godine, predata je bila u saobračaj sa konjskom vučom 6.12.1915.
U vremenu od 30.4. do 23.7. 1917 bila je preuređena na elektro vučo i upotrebljavana od strane vojske do 4.11.1918. Posle prvog rata neko kratko vrijeme prevozila je i turiste 1919. godine.

Trasa je vodila uglavnom po cesti Bohinjska Bistrica - Zlatorog.

Slika

pozdrav
Darko

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od cira-1 »

Krajna stanica vojne uzane pruge kod hotela Zlatorog u Ukancu i istovremeno početna stanica žičare, koja je preko Komne vodila sve do Krna i u dolini reke Tolminke. Fotografija iz leta 1916 je iz fototeke Goriškega muzeja, Nova Gorica.
1286.jpg
1286.jpg (193.06 KiB) Pregledano 3448 puta
Elektrifikacija pruge Bohinjska Bistrica - Ukanc.u 1917.
1287.jpg
1287.jpg (62.35 KiB) Pregledano 3448 puta

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od cira-1 »

Poštovani gospodine Darko, imam podatak da je ova pruga 0,70 m. Dali je tačan i dali su sve vojne pruge u Sloveniji bule te širine.

Pozdrav

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od železocestnik »

cira-1, pozdravljen,

imali smo puno diskusija o tome, da li je ova pruga 0,60m ili 0,70 m na forumu zeljeznice.net : Ozkotirna vojaška železnica Bohinjska Bistrica-Zlatorog tirne širine 700 mm

Ako bi htjeli 100% doći do potpuno tačnog zaključka, trebali bi pretražiti građu u vojnom muzeju u Beču. Postoji i mogučnost, da bi bila širina pruge drugčija kod konjske vuče i kasnije kod elektrovuče. Nema ni 100% tačnog podatka o lokomotivama Ganz.
Dakle ja sada u ovom stanju podataka ne zaključujem ništa bez kontrole u vojnom muzeju u Beču ili bar podatku o lokomotivi Ganz.

Pruga je završavala na stanici Zlatorog. Tako ime su joj dali vojnici:

Slika


Gde se je završavala konjska željeznica ?

Slika


Još stanice na ovoj pruzi:

Slika

Slika

Dakle:

Wocheiner Feistritz = Bohinjska Bistrica

Brod = Brod

Feld = Polje

St. Johann = Sv. Janez

Heiligen Geist = Sveti duh

Militär Friedhof = Vojaško pokopališče

Zlatorog = postaja poljske železnice Zlatorog


Dakle: ova stanica nema nikakve veze sa hotelom Zlatorog, sem toga, da je bila iznad hotela u brdu, na putu do izvora Save.

Po usponima i dužini pruge od jezera vidi se, dokle je stigla konjska željeznica, za koju imamo sada nacrt. Da li je bilo sve tačno tako izrađeno, neznam.

Ja ne mogu sada tačno nacrtati, kde tačno je bila ova stanica Zlatorog. Sigurno postoje neki ostaci temelja, za koje ja neznam. Sigurno postoje i urisi u katastru. Ali to treba pronaći prije se kaže da je to 100% lokacija.

Dakle, ima još posla za istraživače...

pozdrav
Darko

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od železocestnik »

cira-1, pozdravljen,

imali smo puno diskusija o tome, da li je ova pruga 0,60m ili 0,70 m na forumu zeljeznice.net : Ozkotirna vojaška železnica Bohinjska Bistrica-Zlatorog tirne širine 700 mm
link: http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... ne-700-mm/

Ako bi htjeli 100% doći do potpuno tačnog zaključka, trebali bi pretražiti građu u vojnom muzeju u Beču. Postoji i mogučnost, da bi bila širina pruge drugčija kod konjske vuče i kasnije kod elektrovuče. Nema ni 100% tačnog podatka o lokomotivama Ganz.
Dakle ja sada u ovom stanju podataka ne zaključujem ništa bez kontrole u vojnom muzeju u Beču ili bar podatku o lokomotivi Ganz.

Pruga je završavala na stanici Zlatorog. Tako ime su joj dali vojnici:

Slika


Gde se je završavala konjska željeznica ?

Slika


Još stanice na ovoj pruzi:

Slika

Slika

Dakle:

Wocheiner Feistritz = Bohinjska Bistrica

Brod = Brod

Feld = Polje

St. Johann = Sv. Janez

Heiligen Geist = Sveti duh

Militär Friedhof = Vojaško pokopališče

Zlatorog = postaja poljske železnice Zlatorog


Dakle: ova stanica nema nikakve veze sa hotelom Zlatorog, sem toga, da je bila iznad hotela u brdu, na putu do izvora Save.

Po usponima i dužini pruge od jezera vidi se, dokle je stigla konjska željeznica, za koju imamo sada nacrt. Da li je bilo sve tačno tako izrađeno, neznam.

Ja ne mogu sada tačno nacrtati, kde tačno je bila ova stanica Zlatorog. Sigurno postoje neki ostaci temelja, za koje ja neznam. Sigurno postoje i urisi u katastru. Ali to treba pronaći prije se kaže da je to 100% lokacija.

Dakle, ima još posla za istraživače...

pozdrav
Darko

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od cira-1 »

Hvala g Darko
Još par fotografija sa ove pruge :

Poslednja stanica na uskotračnoj pruzi na konjsku vuču kod hotela Zlatorog u Ukancu. Zbog većih potreba fronta pruga je elektrificirana 1917. godine.
Izvor : Gorenjski muzej
08.jpg
08.jpg (216.47 KiB) Pregledano 3427 puta
Razglednica, dekoviljski kolosek kroz Hotedršico.Pruga svuda gde je to bilo moguće, koja je ležala na putu i pored njega.
Kamra. Digitalizirana kulturna dediščina slovenskih pokrajin. Pridobljeno 13. 4. 2014.
09.jpg
09.jpg (211.77 KiB) Pregledano 3427 puta

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od cira-1 »

Na forumu Vlaki.info priložena je fotografija table postavljene u Ukancu (ako sam dobro preveo)

Zamolio bih gospodina Darka da nam prevede. Koliko sam primetio da se spominje širina koloseka 60 cm. koliko može da se veruje ?
IMG_4010_ukanc_ozkotirna_zeleznica_big.jpg
IMG_4010_ukanc_ozkotirna_zeleznica_big.jpg (76.48 KiB) Pregledano 3412 puta

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od železocestnik »

Pozdravljen cira-1,

postoje logična objašnjenja za širinu kolosjeka 60 cm i za 70 cm.

Na kraju su bile sve Ganz lokomotive i prodate. Za sada se nezna tačno kome sve, ali imale su neko širinu pruge. Ali uvjek postoji mogučnost, da se preradi lokomotiva za drugu širinu. Svega toga neznamo, nemamo ni originalnih nacrta pruge, pronašli nismo ni dozvolu za postavljanje pruge, gde bi to bilo zapisano.
Za vrijeme 1. svetskog rata radile su se i druge pruge na području Slovenije, pa za neke imamo i dozvole, pa izplačenje vlasnicima parcela sa strane vojske. Dakle iako je bio rat, sve je išlo uradnim putem. Jasno je, da se nisu ohranili svi dokumenti. Za hidroelektranu, koju je postavila vojska za napajanje ove pruge našao sam nacrte i opis.
Pretražiti bi bilo potrebno Vojni arhiv u Beču, ali niko nema vremena.
Zbog toga i ne mogu reči, kome vjerovati.

pozdrav
Darko

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Uzana pruga Bohinjska Bistrica - Ukanc

Poruka od cira-1 »

Hvala g Darko

Još jedna fotografija :

Izgradnja tunela kroz Naklom u Logatcu
1915.jpg
1915.jpg (81.03 KiB) Pregledano 3398 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Sloveniji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta