Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Srbiji
Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od cira-1 »

Poštovani gospodine injvaz ovo nije ložionica uzanog koloseka, ovo je ložionica normalmog koloseka.

Pozdrav

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od cira-1 »

Izvinjavam se pogrešio sam u nazivu, IVANJZ

Pozdrav

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od PECELJ »

železnička stanica Mladenovac u vreme WW I :
Mladenovac WW I.jpg
Mladenovac WW I.jpg (201.04 KiB) Pregledano 8900 puta
Izvor : arhiv AUT

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od ivanjz »

Fenomenalna fotografija gospodina Brace Ajdina iz Mladenovca. Lepo se vide obe ložionice i uskog i normalnog koloseka. Uz ložionicu se nalazi dodatak za namirivanje lokomotiva ugljem.

http://www.google.com
Prilozi
Mladenovac-Braco-1.jpg
Mladenovac-Braco-1.jpg (140.98 KiB) Pregledano 8867 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od mali.paja »

ivanjz piše:Fenomenalna fotografija gospodina Brace Ajdina iz Mladenovca. Lepo se vide obe ložionice i uskog i normalnog koloseka. Uz ložionicu se nalazi dodatak za namirivanje lokomotiva ugljem.

http://www.google.com
Kakva su ovo 2 kolosijka lijevo? Ovja drugi pogotovo, skretnica nije za odvajanje?

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od cira-1 »

83-xxx, 1976.god.Aranđelovac,Izvor Wikipedija
2.jpg
2.jpg (241.83 KiB) Pregledano 8796 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od ivanjz »

Kancelarija otpravnik vozova u Aranđelovcu.

Na FB piše:

"Covek za telefonom je Momcilo Lakic, a ova zena je prvi otpravnik voza u Jugoslaviji, Momcilova druga supruga, prva mu je bila Jagoda Lakic, radila je u Kasini."
Prilozi
Arandjelovac-otpravnik.jpg
Arandjelovac-otpravnik.jpg (68.85 KiB) Pregledano 8682 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od mali.paja »

U Sarajevu preciznije u Alipašin Mostu je negdje krajem četrdesetih početkom pedesetih bilo žena otpravnika vlaova. Bila je jedna i u Lašvi mislim pedesetih. Ovo što pišem nije radi toga raspravljamo gdje se najprije pojavila žena kao otpravnik vlakova nego da ispričam 2 anegdote sa ženama otpravnicama. Radnje se odigravaju u prije toga navedenim stanicama. Iako tematski ne spadaju na ovu prugu nadam se da se moderator neće ljutiti? Pa da počnem sa zadnjom iz Lašve. Žena je bila otpravnik u Lašvi a muž pregledač vagona. I tako nakon nekog završenog posla otpravnica (žena) naređuje pregledaču vagona (mužu) da napravi skraraćenu probu kočnica ili punu ne sjećam se više. Pregledač (muž) kaže neću to raditi jer sam već napravio! Otpravnica (žena) nisi! Jesam, nisi, jesam, nisi.... I zabiju vlak u polasku ili prolasku. I napravi ona prijavu protiv pregledača vagona (muža). Na kraju je on bio kriv. Kako je prošlo kod kuće? E to ne bih znao.
U Zagrebu sam upoznao jednu gospođu iz Sarajeva koja je radila u tadašnjoj Kontroli prihoda. Preko nje sam doznao za natječaj za otpravnike i tako završio na željeznici. Ona je čini mi se bila vježbenik otpravnika ili je možda čak i dežurala malo. Pričala mi je što je bilo sa jednom njenom kolegicom koja je bila otpravnik u Alipašin Mostu. Od te kolegice otac je bio strojovođa. Nekad je bilo posla i preko glave. Vlakovi stoje po okolnim kolodvorima jer se nemaju kud primiti. Pogotovo je bio problem u A.M. gdje se vršio i pretovar. Iako je u kolodvoru bila i manevra "X" puta se znalo dogoditi da vozna lokomotiva koja je dovukla teretni vlak mora isti i izranžirati. I tko je otac dovukao teretni od Višegrada. Navaljuju vlakovi od Mostara i Lašve. Nemaš kolosijeka za prijem. Treba dolazni vlak rastaviti što prije i vosloboditi kolosijek. Manevra(e) prezauzeta poslom na drugoj strani. I kako sam naveo mora vlak razbacati lokomotiva koji je isti i dovukla. Što se toga tiče to nije problem jer ima vlakovođu i kočničare i ima ljude za manevru. Prometnica (kći) izdaje usmenu naredbu za manevarski rad. Strojovođa (otac) to odbija. Čovjek je umoran i tko zna koliko je sati u službi. Do one nesreće u Zagrebu 1974. neki strojovođe su znali imati mjesečno i preko 300 sati rada. Znalo se biti na lokomotivi i preko 24 sata. Strojovođa odbija rad. Sada otpravnica izdaje pismenu naredbu i raspored manevre. Strojovođa neće raditi iako MORA jer je zadnja i glavna od otpravnika vlakova. Na kraju kaže otpravnica (kći) strojovođi (ocu): To ćeš napraviti jer sam ti ja ovdje BOG! A on će njoj: Ako si ti ovdje Bog kad dođeš kući vidjet ćeš ti svog Boga!
Ukoliko vam neke stvari nisu razumljive slobodno pitajte. Ovdje sam spomenuo probe kočenja potpunu i skraćenu kao i Kontrolu prihoda. Ako vam treba možda to objasniti?

sdz361
Mašinovođa
Poruke: 159
Pridružen: 02 Apr 2012, 17:19
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od sdz361 »

Danas se puno priča o zloupotrebi državnih institucija u stranačke svrhe. Ali nije to na žalost ništa novo. Novinski članak iz 1925. godine o događju u stanici Kopljare pokazuje kako je tadašnja vladajuća stranka koristila železničke objekte za svoje partijske aktivnosti.
Kopljare1925.jpg
Kopljare1925.jpg (201.04 KiB) Pregledano 8645 puta

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Mladenovac-Aranđelovac-Lajkovac

Poruka od ivanjz »

Lokomotiva SDŽ 392 na okretnici u Mladenovcu. Među prvim lokomotivama na pruzi Mladenovac - Aranđelovac - Lajkovac. Neće dočekati kraj I svetskog rata u Srbiji. Verovatno je snimak iz I svetskog rata jer je skinuta SDŽ oznaka.

http://www.google.com
Prilozi
392-SDZ.jpg
392-SDZ.jpg (88.94 KiB) Pregledano 8637 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog kolose u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju