Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Sve vezano za istoriju železnica u Srbiji
Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od cira-1 »

Pruga normalnog koloseka Vrdnik-Ruma-
Šabac-Zvornik Grad
Pruga je građena u fazama i to :

Pruga je građena u etapama. Prvo je izgrađena pruga Ruma – Vrdnik.
Pruga normalnog koloseka, sagrađena 1889. u dužini 18,9 km, spajala je Rumu sa Vrdnikom. Sagrađjena je prvenstveno zbog eksploatacije fruškogorskog uglja.Gradila ju je tadašnja Austro-Ugarska, jer su geolozi utvrdili da se tu nalaze velike zalihe mrkog uglja.Pruga je građena 2 godine i saobraćaju je predata 4.07.1889 godine.Na pruzi su saobraćale uglavnom lokomotive serije 20 kao i šinobusi. Ukinuta je neposredno po zatvaranju rudnika, 1968.godine.Sve do 1982.godine, kompletno očuvan kolosek je postojao, kada je, nažalost demontiran.U depou Vrdnik do tog perioda bili su smešteni vagoni i lokomotive, kao deo Železničkog muzeja u Beogradu.
Zatim gradnja pruge je tekla sledećim redom :
- 15.09.1901. godine pruga Ruma – Klemak Sava u dužini 28,9 kilometara.
- 03.06.1934. godine pruga Klenak – Šabac sa mostom preko Save u dužini 3,8 kilometara.
- 1950. Godine pruga Šabac – Mali Zvornik
- 1952. Godine produžena je pruga od stanice do centra mesta u dužini 1,8 kilometara.

Železnička stanica u Vrdniku. Fotografija skinuta iz emisije 5kazanje, televizije Novi Sad.
Prilozi
105.JPG
105.JPG (98.79 KiB) Pregledano 5434 puta

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od cira-1 »

Još jedna fotografija sa te pruge.

Prnjavor kod Šapca. Dobio od Gavrila.
Prilozi
106.jpg
106.jpg (240.5 KiB) Pregledano 5431 put

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od colicdusan325 »

Moj veliki prijatelj Cira-1,je uglavnom sve rekao o pruzi Vrdnik -Ruma.Mene veliki moj i dragi prijatelju, i jedini interesuje da mi samo ti taksativno nabrojis serije lokomotiva koje su saobracale na pruzi Ruma-Sabac -Zvornik,i sta je VV Ruma posedovala od vucnih sredstava od 1950 d0 dan danas .ja znam da ti to samo znas. :D ;) :lol: :oops: :idea:

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od colicdusan325 »

G-sin Ciro-1,interesuje me da li su lozionice Sabac{nekada],Sid i Bijeljina bile,autonomne lozionice ili su bile lozionicke ispostave domicilne lozionice Ruma.?Koliko je lokomotiva serije 20 bilo u lozionici Sid,da bi se odrzao red voznje na pruzi Sid- Sremska Raca -Bijeljina.?Da li lokomotiva serije 51 serije 17,dolazila na ispomoc lozionicu Sid.Da li je lokomotiva serije 38 bila na ispomoci u lozionici Ruma.?Da li je postojala trijangla u lozionici Ruma i gde.?Lokomotiva serije 20 isla je prema Bijeljini kako.?tender ili dimnjak.?lokomotiva serije 83 ,dolazila u Bijeljinu iz Ugljevika sa ,kako ,tender,ili dimnjak.prijatelju odgovaraj brzo jer ja znam da ti to znas. :D :) ;) :lol: :lol: :idea: :idea: :oops: :oops: :roll: :roll: :mrgreen: :mrgreen:

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od cira-1 »

Zvornik Grad, DMV 812-017. Fotografiju je postavio GANZ na ukinutom forumu
Prilozi
712.jpg
712.jpg (159.44 KiB) Pregledano 5409 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od PECELJ »

Imam jedno pitanje za g.cira-1.

Da nije možda ovaj vozač šinobusa svratio u kafanu Obrenovac na jedno ladno pivo ? :D

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od cira-1 »

Poštovani g. Pecelj

Preko puta stajališta bila je kafanica i obavezno osoblje motornjaka su svraćali u nju do polaska. Šta su konzumirali neznam, ali pretpostavljam da je bilo jedno pivce za živce.

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od cira-1 »

Teretni voz 1965. godine na pruzi Šabac - Zvornik, (foto D. Petrović). Iz GP od 06.04.2012.
Prilozi
85.jpg
85.jpg (177.16 KiB) Pregledano 5331 put

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od PECELJ »

Železnička stanica Šabac 1938.godine .

Koja bi mogla biti ova lokomotiva ?

Slika

Imao bih jedno pitanje :

Kada je i da li je uopšte bilo saobraćaja na pruzi Tuzla-Zvornik-Šabac ?

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga Vrdnik-Ruma-Šabac-Zvornik Grad

Poruka od colicdusan325 »

Postovanje g.PECELJ.Radi se o lokomotivi serije 38 1-d-1.Sto se tice pruge Tuzla -Zvornik -Sabac,u predvecerje ratni zbivanja,na tim prostorima dezurao sam kao otpravnik vozova u stanici Novi Beograd,i dobro se secam grafikona pruge Ruma-Sabac-Zvornik-Tuzla Sarajevo.Ucrtane trase vozova.Bilo je tri para brzih vozova Beograd -Sarajevo,dva para ubrzanih vozova Beograd-Tuzla,kao i prilican broj trasa teretnih vozova.Obzirom da nastade ono ludilo ,svima nama poznato,vozovi sa tog grafikona nikad nisu bili u eksploataciji.Jedini voz sa tog grafikona koji je saobracao ,bio je ubrzani voz Beograd-Sabac i obratno.Beograd-Ruma lokomotiva 441 vv. Ruma-Sabac,lokomotiva 661 vvRuma.Mislim da je broj voza bio 970/971.Svojevremeno me je g.SDZ361,dopunio sa podatkom da brzi vozovi Beograd-Sarajevo,uopste nisu ulazili u stanicu Sabac,vec su preko trijangle tranzitirali stanicu Sabac.Do dobijanja tog grafikona teretni vozovi su ,vec saobracali na relaciji Tuzla-Kalesija -Zvornik,sa lokomotivama serije 661 ZTO Sarajevo,a prema stanici Ruma lokomotive ZTO-Beograd serije 661.Vec sam mator i secanja blede.Ako neko ima taj grafikon ,bilo bi lepo da ga postavi ,a mene neko dopuni ,ispravi ili demantuje. :) :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :lol:

Pošalji Odgovor

Povratak na “Istorija pruga normalnog koloseka u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju