Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Korisnikov grb
ffbikersar
Nadzornik pruge
Poruke: 38
Pridružen: 06 Maj 2021, 18:23
Mesto: Sarajevo
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od ffbikersar »

Iz emisije "Schmalspurdampf im bosnischen Gebirge", cestovni most na Aleksinom hanu viđen iz voza
Screenshot_4.jpg
Screenshot_4.jpg (103.75 KiB) Pregledano 1352 puta

Korisnikov grb
ffbikersar
Nadzornik pruge
Poruke: 38
Pridružen: 06 Maj 2021, 18:23
Mesto: Sarajevo
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od ffbikersar »

U emisiji "Schmalspurdampf im bosnischen Gebirge" se kaže i kako su 6 km od Konjica cesta i pruga dijelili isti most, pa kad bi voz naišao, saobraćaj na cesti bi bio zaustavljen rampom. Gdje je tačno ovo bilo???
Screenshot_6.jpg
Screenshot_6.jpg (69.22 KiB) Pregledano 1351 put

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od mali.paja »

Ja bih rekao da je to možda krivi podatak.Ja se osobno sjećam zajedničkog mosta negdje odmah iza Jablanice prema Konjicu. Ispod mosta dovođena je Neretva . Pruga se iz Jablanice dosta pela prema sjeveru. Iz Jablanice su potiskivani vlakovi sa nezakvačenom potiskivalicom negdje do tunela koji i danas koristi normalnotračna pruga. To potiskivanje je bilo od Jablanice dugačko možda par kilometara ( 2-3). Tubnel se zvako Ledenik a izgrađen je kod izgradnje HE Jablanica u pedesetim godinama. Tada je pruga (stara trasa) izdignuta jer je poplavljena od jablaničkog jezera. Novu trasu su iskoristili kao i tunel za normalnotračnu prugu Ploče-Sarajevo. Već sam spomenuo da se pruga pela prema sjeveru. Neretva je dolazila sa zapada ispod tog mosta odmah išla na istočnu stranu gdje su bila postrojenja (turbine) HE Jablanica. Most je od Jablanice bio daleko otprilike možda oko 1km ili i manje.
Što se -filma tiče vidi se iz Jablanice potiskivanje brzog vlaka iz Dubrovnika za Sarajevo. Kod tunela Ledenik lokomotiva 83-o17 polako zaostaje. Ta lokomotiva je danas izložena u Čačku.

Korisnikov grb
ffbikersar
Nadzornik pruge
Poruke: 38
Pridružen: 06 Maj 2021, 18:23
Mesto: Sarajevo
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od ffbikersar »

97-019 korištena ovdje sad se može vidjeti u muzeju Lokwelt Freilassing
Screenshot_2.jpg
Screenshot_2.jpg (160.17 KiB) Pregledano 1329 puta
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (172.52 KiB) Pregledano 1329 puta
Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od mali.paja »

U muzeju lokomotiva ima sa jedne strane oznake JŽ a sa druge oznake iz vremena AU monarhije. Odnio sam im tamo grafikone pruge Dubrovnik-Sarajevo i Lašva-Jajce kod posjete. Posebno sam im podcrtao na grafikonu dionice gdje su te lokomotive vozile. Bilo je to prije nekih 7-9 godina.

Hum
Šef stanice
Poruke: 341
Pridružen: 27 Nov 2021, 17:56

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od Hum »

ffbikersar piše: 20 Nov 2022, 17:53 U emisiji "Schmalspurdampf im bosnischen Gebirge" se kaže i kako su 6 km od Konjica cesta i pruga dijelili isti most, pa kad bi voz naišao, saobraćaj na cesti bi bio zaustavljen rampom. Gdje je tačno ovo bilo???

Када идете аутомобилом од Јабланице према Коњицу, на улазу у место Челебићи (приближно 6 км пре центра Коњица), наилазите на тунел, а затим на мост. Од 1954. до 1966. тунел и мост (за који питате) су били и друмски и железнички, а данас су тај тунел и тај мост само друмски.

Korisnikov grb
ffbikersar
Nadzornik pruge
Poruke: 38
Pridružen: 06 Maj 2021, 18:23
Mesto: Sarajevo
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od ffbikersar »

Hum piše: 22 Nov 2022, 18:39
ffbikersar piše: 20 Nov 2022, 17:53 U emisiji "Schmalspurdampf im bosnischen Gebirge" se kaže i kako su 6 km od Konjica cesta i pruga dijelili isti most, pa kad bi voz naišao, saobraćaj na cesti bi bio zaustavljen rampom. Gdje je tačno ovo bilo???

Када идете аутомобилом од Јабланице према Коњицу, на улазу у место Челебићи (приближно 6 км пре центра Коњица), наилазите на тунел, а затим на мост. Од 1954. до 1966. тунел и мост (за који питате) су били и друмски и железнички, а данас су тај тунел и тај мост само друмски.
E, hvala, znam gdje je, tu se odvaja put koji vodi do "šuplje" brane na rijeci Idbar i Eko sela Raj u Raju

Hum
Šef stanice
Poruke: 341
Pridružen: 27 Nov 2021, 17:56

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od Hum »

ffbikersar piše: 20 Nov 2022, 17:53 Schmalspurdampf im bosnischen Gebirge

Неколико пута сам погледао део филма од 21. до 22. мин. Можда је ово тик после моста Рибићи (10 км до Коњица), а када је исти воз стигао пред Челебиће (6 км до Коњица), онда су друмска возила опет морала да чекају да воз прође кроз тунел, па затим мостом преко Башчице.
Prilozi
3.jpg
3.jpg (203.16 KiB) Pregledano 1129 puta
4.jpg
4.jpg (420.5 KiB) Pregledano 1129 puta

Hum
Šef stanice
Poruke: 341
Pridružen: 27 Nov 2021, 17:56

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od Hum »

mali.paja piše: 20 Nov 2022, 21:54 Ja bih rekao da je to možda krivi podatak.Ja se osobno sjećam zajedničkog mosta negdje odmah iza Jablanice prema Konjicu. Ispod mosta dovođena je Neretva . Pruga se iz Jablanice dosta pela prema sjeveru. Iz Jablanice su potiskivani vlakovi sa nezakvačenom potiskivalicom negdje do tunela koji i danas koristi normalnotračna pruga. To potiskivanje je bilo od Jablanice dugačko možda par kilometara ( 2-3). Tubnel se zvako Ledenik a izgrađen je kod izgradnje HE Jablanica u pedesetim godinama. Tada je pruga (stara trasa) izdignuta jer je poplavljena od jablaničkog jezera. Novu trasu su iskoristili kao i tunel za normalnotračnu prugu Ploče-Sarajevo. Već sam spomenuo da se pruga pela prema sjeveru. Neretva je dolazila sa zapada ispod tog mosta odmah išla na istočnu stranu gdje su bila postrojenja (turbine) HE Jablanica. Most je od Jablanice bio daleko otprilike možda oko 1km ili i manje.
Što se -filma tiče vidi se iz Jablanice potiskivanje brzog vlaka iz Dubrovnika za Sarajevo. Kod tunela Ledenik lokomotiva 83-o17 polako zaostaje. Ta lokomotiva je danas izložena u Čačku.


Аутор овог чланка од 7. маја 2018. године, преписује грешку с некадашњег хрватског форума.

Тунел је Лендава.
Prilozi
3.jpg
3.jpg (307.39 KiB) Pregledano 1065 puta
2.jpg
2.jpg (560.92 KiB) Pregledano 1065 puta
7.jpg
7.jpg (249.13 KiB) Pregledano 1065 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od mali.paja »

Oslobođenje je prenijelo moj post sa foruma.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju