Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Srbiji
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

Ložionica uzanog koloseka u železničkoj stanici Paraćin :

Loz uz kol Paracin.jpg
Loz uz kol Paracin.jpg (86.02 KiB) Pregledano 2396 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

1914.godina - okupljanje trećepozivaca na železničkoj stanici Paraćin, na delu gde je bio uzani kolosek.
Vidi se naziv stanice na stranom jeziku (?), verovatno zbog Orijent expresa je Srbija bila u nekoj obavezi.

Trecepozivci na putu za komandu-Paracin 1914.jpg
Trecepozivci na putu za komandu-Paracin 1914.jpg (162.33 KiB) Pregledano 2191 put

Rok

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od Rok »

Lijepo molim da PECELJ udalji post od 06 Dec 2021, 19:40 iz teme o Bosanskoj Rači, jer fotografija, snimljena u Obrenovcu, predstavlja samo natrpavanje slika u temu koja nema veze s Obrenovcem.
PECELJ piše: 16 Nov 2021, 12:48 Paraćin. Vidi se naziv stanice na stranom jeziku (?), verovatno zbog Orijent expresa je Srbija bila u nekoj obavezi.
To je francuska ortografija: Paratchin. Provjerite natpise na ostalim stanicama iste pruge, gdje se pojavljuju latinični grafemi: č, ć, š itd. Prisjetite se koja firma je gradila prugu.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

Rok piše: 06 Dec 2021, 19:59 Lijepo molim da PECELJ udalji post od 06 Dec 2021, 19:40 iz teme o Bosanskoj Rači, jer fotografija, snimljena u Obrenovcu, predstavlja samo natrpavanje slika u temu koja nema veze s Obrenovcem.
PECELJ piše: 16 Nov 2021, 12:48 Paraćin. Vidi se naziv stanice na stranom jeziku (?), verovatno zbog Orijent expresa je Srbija bila u nekoj obavezi.
To je francuska ortografija: Paratchin. Provjerite natpise na ostalim stanicama iste pruge, gdje se pojavljuju latinični grafemi: č, ć, š itd. Prisjetite se koja firma je gradila prugu.
sl.jpg
sl.jpg (36.36 KiB) Pregledano 1973 puta

Slika iz Obrenovca je postavljena da Vas uveri da ne poznajete žrleznicu !!! :D

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od mali.paja »

PECELJ piše: 08 Sep 2021, 12:31 Ložionica uzanog koloseka u železničkoj stanici Paraćin :


Loz uz kol Paracin.jpg
Kako mi je ovo promaknulo? Da li je ovo Paraćin? Na slici je normalnotračna lokomotiva serije 09. Koliko ja znam tih lokomotiva nije bilo u Srbiji?

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

mali.paja piše: 06 Dec 2021, 22:11
PECELJ piše: 08 Sep 2021, 12:31 Ložionica uzanog koloseka u železničkoj stanici Paraćin :


Loz uz kol Paracin.jpg
Kako mi je ovo promaknulo? Da li je ovo Paraćin? Na slici je normalnotračna lokomotiva serije 09. Koliko ja znam tih lokomotiva nije bilo u Srbiji?

Tako je pisalo.? Ja sam samo preneo.

Rok

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od Rok »

PECELJ piše: 16 Nov 2021, 12:48 1914.godina - okupljanje trećepozivaca na železničkoj stanici Paraćin, na delu gde je bio uzani kolosek.
Vidi se naziv stanice na stranom jeziku (?), verovatno zbog Orijent expresa je Srbija bila u nekoj obavezi.
Trecepozivci na putu za komandu-Paracin
Za istu tu fotografiju "Paratchin" je na 18. str. teme o historiji pruge standardnog kolosijeka Beograd - Niš, ovako napisano:
ivanjz piše: 21 Dec 2014, 13:39 Ovu fotografiju izgleda je snimio slavni srpski fotograf Rista Marjanović. Teško je reći kada je nastala. Buni naziv stanice. Moguće da je to period mobilizacije Srpske vojske u Prvom balkanskom ili Prvom svetskom ratu.
Jako loš primjer google prevodioca ste odabrali za uspoređivanje sa starom francuskom ortografijom.
Mogli ste odabrati neku staru sliku, recimo: "Toptchidère".

Osim toga, obratite pažnju i na stare ćirilične natpise: "НИШЪ - NISCH".

Vi, PECELJ, o Srbiji jako malo znate, a vidim da ne možete prepoznati seriju "JŽ 09", čime uvjeravate mlađe generacije da željeznicu slabo poznajete.
Prilozi
Topcider.jpg
Topcider.jpg (299.22 KiB) Pregledano 1944 puta
Nis.jpg
Nis.jpg (109.42 KiB) Pregledano 1944 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

mali.paja piše: 06 Dec 2021, 22:11
PECELJ piše: 08 Sep 2021, 12:31 Ložionica uzanog koloseka u železničkoj stanici Paraćin :


Loz uz kol Paracin.jpg
Kako mi je ovo promaknulo? Da li je ovo Paraćin? Na slici je normalnotračna lokomotiva serije 09. Koliko ja znam tih lokomotiva nije bilo u Srbiji?
G.mali.paja nije ovo lokomotiva serije 09 već pruska koja je vukla vozove od 1916/18 u okviru BALKAZUG-a. (javio mi g.shuca)
Imate bolju sliku na našem forumu : viewtopic.php?t=636

Rok

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od Rok »

Piše se "Balkanzug", ako ovo zaista jeste taj voz.
Na fotografiji se vide 2 kolosijeka 760 mm, desno od lokomotive. U Paraćinu je bio takav raspored kolosijeka na stanici (od istoka prema zapadu), prvo 2 kolosijeka 760 mm, a zatim najmanje 4 kolosijeka 1435 mm (ne nalazim šemu stanice).
Najveći grijeh je taj, da je PECELJ otkinuo fotografiju, pa je tako mlađe generacije doveo u zabludu i otežao im mogućnosti da prepoznaju lokaciju. Zatim, PECELJ prenosi riječi shuca, koji je član foruma, pismen je, razumije se u željeznice, očigledno je i da zna historiju pruge Beograd - Niš, te on sam može da napiše komentar. Ja sumnjam da je kazao "pruska" lokomotiva. Možda je shuca rekao "bavarska" (Bayerische S 3/6), ali da je za PECELJ to jedno te isto.
Prilozi
Lokomotiva.jpg
Lokomotiva.jpg (120 KiB) Pregledano 1915 puta
B.jpg
B.jpg (108.94 KiB) Pregledano 1915 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8134
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Paraćin-Zaječar i Metovnica - Bor

Poruka od PECELJ »

PECELJ piše: 07 Dec 2021, 14:11
mali.paja piše: 06 Dec 2021, 22:11
PECELJ piše: 08 Sep 2021, 12:31 Ložionica uzanog koloseka u železničkoj stanici Paraćin :


Loz uz kol Paracin.jpg
Kako mi je ovo promaknulo? Da li je ovo Paraćin? Na slici je normalnotračna lokomotiva serije 09. Koliko ja znam tih lokomotiva nije bilo u Srbiji?
G.mali.paja nije ovo lokomotiva serije 09 već pruska koja je vukla vozove od 1916/18 u okviru BALKAZUG-a. (javio mi g.shuca)
Imate bolju sliku na našem forumu : viewtopic.php?t=636
G.nali.paja evo te lokomotive. To je lokomotiva Bavarskih zeleznica (kasnije DRG br 17.4)
koja je vukla Balkanzug za vreme 1. Sv. rata :

Lpkpmotiva.jpg
Lpkpmotiva.jpg (237.38 KiB) Pregledano 1906 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog kolose u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju