Lokomotive serije JŽ 05

Parne lokomotive u Srbiji i svetu nekada i sada
cvijic
Šef stanice
Poruke: 426
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od cvijic »

Nisam mogao da spomenem uskotracne pruge na podrucju bivse Jugoslavije koje su radili Kinezi kad se zna ko ih je gradio.Na uskotracnim prugama su postojali rezervoari za napajanje lokomotiva vodom i na otvorenoj pruzi zavisi kroz kakve terene je prolaziola,ali na normalnom kolosjeku nije bilo tako,gdje je bila lozionica bili su i napojnici.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od mali.paja »

Navedem ti 2 primjera i ti kažeš da to ne postoji. Zabok je imao ložionicu i vodonapojnike uz kolosijeke! Prolazeći vlakovi kroz Zabok za i iz Varaždin su se snabdjevali u kolodvoru bez da su išli u ložionicu koja je bila blizu. Što mislis zimi skidanje lokomotive sa putničkog vlaka i odlazak u ložionicu i kasnije skraćena proba i ponovno probijanje pare kroz putničku garnituru? Kako bi rekli Zagorci "To nebu išlo!
Štose tiče uzanih lokomotiva sve su se snabdjevale vodom u kolodvorima ili ložionicama. Čak su u nekim kolodvorima bile vagonske cisterne kojima se voda dopremala. Bile su napravljene parne pumpe koje su iz cisterni vodu pumpale u lokomotive. Izuzetak su bile pruge 600mm u Makedoniji. Oni su imali male tender lokomotive takozvane Brigade. One su imale ugrađene pumpe pa bi stali uz kakav potok i vodu uzimali. A najdivnije i u nekim normalnotračnim kolodvorima se voda direktno iz rijeka uzimala:

cvijic
Šef stanice
Poruke: 426
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od cvijic »

Ko kaze da ne postoji.Ne treba da mi navodis primjere.Ja sam u Sunji odrastao i 1975. poceo kao prometnik.Sunja je imala lozionicu,vodostanici i tri napojnika na kolosjecima, izmedju 2 i 3. kolosjeka jedan na strani bloka I i jedan na strani bloka II treci je bio na sredini stanice izmedjiu 3.i 4. kol.Demontirani su 1984. godine kad su radjeni peroni.Na ovom izmedju 3.i 4. kol. su i poslije parne vuce uzimali vodu dizeli 661 za potrebe parnog generatora,zimi smo vodili brigu da ujutro brzi 820 Split-Zagreb udje na 3. ili 4. kolosjek jer su Kninjani obavezno dosipali vodu u rezervoar na dizelu 661jer su je trosili od Knina do Sunja pa da bi imali do Zagreba.Svud gdje su bile lozionice i vodostanice bili su i napojnici pored kolosjeka.Ali ova slika lok. 05-029 gdje uzima vodu nije u Sr.Mitrovici nego u Stalacu,u Sr.Mitrovici nije bilo ni vodostanice ni vodonapojnika.Znaci objasnjeno sve i nema vise potrebe za objasnjenjima.

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od colicdusan325 »

postovanje dragi prijatelju,sa velikom paznjom sam pratio,prepisku dva vrsna poznavaoca zeleznicke tematike.diskusija dinamicna i dobra i ja nemam o tome sta dodati,ali milane moram te malko ispraviti ,ja se nadam da ti to neces krivo svatiti,stanica sremska mitrovica ima vodotoranj i on se nalazi na istoj strani nedaleko od stanicne zgrade u smeru ka stanici sid.cak postoje i ostaci od vodonapojnika, ka istom smeru[po fotografiji nisam mogao ustanoviti izmedju kojih koloseka se nalazi].sto je vrlo interesantno,a mozda nisi nikad obratio paznju,a to je da stanice indjija ,ruma ,sremska mitrovica i sid imaju skoro istovetni tip vodotornja.to je moje zapazanje.zao mi je sto sam tehnicki nepismen pa ne znam postaviti fotografije da bih ti to prezentovao.sto se tice fotografije sa lokomotivom serija 05-029 mislim da to nije stalac,ali sudeci sa uporedjivanjem fotografija iz razlicitih periodamislim da moze biti i sremska mitrovica[???????????puno pzdrava prijatelju kao i g-dinu mali.paja.

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od colicdusan325 »

postovani prijatelju .ako zelis da se uveris kucaj zeleznicka stanica sremska mitrovica ,dobices slike a to isto vazi i za rumu,indjiju i sid.pozdrav jos jednom.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 426
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od cvijic »

jel imala Sr.Mitrovica likovne izlazne signale.

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od colicdusan325 »

postovanje dragi prijatelju.stavio si me u mali problem.pre elektrifikacije i modernizacije magistrale,valjda su bili izlazni likovni signali.raspitacu se kod stare garde o.vozova sa tih prostora ,koji su dezurali u stanici beograd a i na tom sremskom potezu.milane ni ja nisam siguran da je ono [05-029]stopostotno stanica stemska mitrovica,ali na starim fotografijama zgrade preko puta stanice su mi vrlo slicne.naravno da se sa godinama to menjalo[dogradjivalo,preradjivalo ulepsavalo itd] i ti sam vrlo dobro znas.pozdravlam te.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od PECELJ »

Lokomotiva JŽ 05-027 na otvorenoj pruzi , negde u blizini Pirota .

Snimak iz 1969.godine.

L4.jpg
L4.jpg (148.33 KiB) Pregledano 463 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od PECELJ »

Lokomotiva JŽ 05-021 snimljene u železničkoj stanici ZAGREB 1958.godine :

s-l1600 05-021 ZG 58.jpg
s-l1600 05-021 ZG 58.jpg (310.78 KiB) Pregledano 379 puta
Izvor : ebay

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Lokomotive serije JŽ 05

Poruka od PECELJ »

Lokomotiva JŽ 05-008 u železničkoj stanici Beograd 1954.godine :

s-l1600 JDŽ 05-008 BG 54.jpg
s-l1600 JDŽ 05-008 BG 54.jpg (209.97 KiB) Pregledano 352 puta
Izvor : ebay

Pošalji Odgovor

Povratak na “Parne lokomotive u Srbiji i nekadašnjoj JŽ mreži”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju