"Oslobodioci"

Priče inspirisane raznim životnim situacijamaa
Pošalji Odgovor
Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

"Oslobodioci"

Poruka od ivanjz »

"OSLOBODIOCI"
Naše selo "oslobodiše" partizani u ranu jesen 1944. godine. Puno nas košta ta sloboda. Za komandira postaviše njihovog čoveka, Đoku Krajišnika, čoveka bez morala i ljudskosti. Skoro svaki dan drži nam konferencije gde se mora prisustvovati. Najviše priča protiv Kralja i Kraljevine. Zna on dobro šta mi volimo i nadam se da će tako i ostati. Priča nam o nekom komunizmu gde ća kako priča biti svi jednaki i svako će imati koliko mu treba. Gde to može? Malo ko mu veruje. Priča i protiv crkve i popova. Mnogi se krste. Mi već i nemamo popova pa kada zatreba dođe pop Srbo iz varoši. Jednog popa su nam ubili partizanu, a drugi je otišao sa Dražom za Bosnu. Priča Đoka i kao da se ponosi da su crkve po Krajini skoro sve porušene i niko ih i ne obnavlja. Mislim se u sebi koji ste vi narod? Narod ili stoka? Mnogo godina kasnije skupo će ih koštati takav odnos prema crkvi. Biće kasno. Komesar Đoka mobiliše naše mladiće i šalje za Beograd i dalje Sremski front. Ništa ne gleda i ne razmišlja. Čak i jedince mobiliše. Mobilasao je i braću blizance Marka i Miloša. Njihovi roditelji su skoro poludeli od bola i brige. Nije dugo prošlo kada počeše da dolaze sanduci sa poginulima. Tuga, bol i strah se uvukao u selo. Jednoga dana donesoše dva sanduka. To su naši blizanci. Otac Moma i majka Vera ne prestaju da plaču. Molimo se Bogu da ostanu živi. Sutri dan su ih sahranili. Otac Moma kao da je poludeo. Videli su ga ljudi da noću luta po selu i priča sam sa sobom. Jedno jutro Radoje je poslom pošao kod komesara. Našao je stravičan prizor, komesar je bio zaklan. Brzo se pročulo po selu. Krivca nisu dugo tražili. Uhapsili su Moma i oterali za Beograd. Za njega se više nikada nije čulo. Neki kažu da je streljan na Banjici. Možda? Mesto komesara postaviše Crnogorca Miluna. Tako će se u Srbiji dugo zadržati da za rukovodioce budu postavljani Crnogorci ili Krajišnici. Srbima se nije moglo verovati. Previše vole svoga Kralja. Da bi im se verovalo morali su izdati nekoga od najbližih. Bilo je i takvih. Što bi narod rekao takvi smo kakvi smo.
PS: Pred samu smrt majka Vera priznaće da je pomagala Momi. Na svu sreću imali su i kćerku Živku.
Prilozi
66696133_10157008706791628_1409561691921842176_n.jpg
66696133_10157008706791628_1409561691921842176_n.jpg (84.06 KiB) Pregledano 23544 puta

jz82
Pružni radnik
Poruke: 4
Pridružen: 20 Apr 2012, 18:38
Kontakt:

Re: "Oslobodioci"

Poruka od jz82 »

Ivane dozvoljavate ova prica da se kopira i ide dalje....

Pošalji Odgovor

Povratak na “Priče iz života”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju