ŠUMSKA ŽELJEZNICA FIRME "UGAR" TURBE

Pišite o svemu vezano za železnicu

Urednik: tuta

Pošalji Odgovor
ugaric
Pružni radnik
Poruke: 1
Pridružen: 25 Sep 2016, 22:13
Kontakt:

ŠUMSKA ŽELJEZNICA FIRME "UGAR" TURBE

Poruka od ugaric »

ŠUMSKA ŽELJEZNICA FIRME UGAR pokrivala je šumske prostore planina :
- Vlašića do 1935. godine , trasa Tutrbe - Gostilj s mrežom odvojaka prema Blatnici , Ćavin Dolu , Ilomskoj i Korićanima ,
- Vranice do 1942. godine , kada su od NOP-a zapaljeni pogoni u Turbetu i drveni mostovi na trasi do baze u Sebešiću .
Sijećam se imena lokomotiva : JULA (SARAJEVO) , BEOGRAD , BEBA , HEDA , DORA , MAĐARICA , JARAC , ROGA .
Sebešićki pogon sa stambenom kolonijom je elktrificiran 1940. godine .
Poslije 1945. godine ovaj je pravac obnovljen s početnom stanicom i pogonima ali sada iz Nove Bile .
Dolazkom moćne kamionske tehnike željeznice su ugasle .
Moji roditelji i mnogi poznati su radili i živjeli , u svoje vrijeme , kao i drugi nastavno od šumske željeznice ;
Volio bih doći do raspoloživih podataka jer je riječ o jednom velikom pogonu od kojeg je živjelo oko 10.000 duša u
Lašvanskoj dolini i planinama , čak su iz Puračića organizirano dolazili radnici u sezonsku sijeću šume , koju su akordanti
izvlačili do stovarišta za utovar u prikaldne podvoze-vagone . Iz šumskih revira Javoraće , Ribnice , Goletice dovezeni
su vagoni u Sebešić i formirali kompoziciju za spust do pilane u Turbetu ( Trasom : Mutnica , Pavlovica , Opara , Trenica ,
Kasapovići , Bojna iznad Travnika , Turbe kolonija i Pilana ) .
Karte reambulirane 1932. su mi dostupne kao i fotosi iz toga vremena i života na firmi UGAR .
Obzirom na godine starosti ( rođen sam 1932. godine ) namjera mi je , dok je još bistra glava , pretočiti-uobličiti siječanja .

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: ŠUMSKA ŽELJEZNICA FIRME "UGAR" TURBE

Poruka od ivanjz »

Pozdrav za gospodina Ugarica. Dobro nam došao na forum!

Ovu vašu teme sam prebacio pod Nekadašnje industrijske pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini, pa gospodine Ugaricu nastaviti tu da pisete.

http://www.goole.com

Pošalji Odgovor

Povratak na “Za naše nove članove”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju