Beogradski tramvaji

Vesa
Vozovođa
Poruke: 233
Pridružen: 07 Feb 2017, 19:04
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od Vesa »

Nije tu bilo mogućnosti ni za kakav spor kad je vlasnik i GSP-a Beograd i Goše bila država. Verujem da je najteže od svega bilo priznati da u Srbiji nije moguće sagraditi pristojna tramvajska kola.

Vesa
Vozovođa
Poruke: 233
Pridružen: 07 Feb 2017, 19:04
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od Vesa »

Možda nije najbolje uzimati sebe za primer jer su sećanja varljiva, ali nemam nikog drugog. Tokom šezdesetih godina, kao klinac, puno sam se vozio tramvajima. Stanovao sam u Karađorđevoj ulici pa sam imao "pod nadzorom" linije 2, 7 i 9. Odlazili smo kod babe na Čukaricu, što mi je davalo pregled linija 3 i 4. Odlazili smo takođe kod ujaka koji je stanovao preko puta tramvajske okretnice na Tašmajdanu, što mi je davalo pogled na liniju 6. Doduše, viđao sam tramvaje sa linije 10 samo kad bismo prolazili preko Slavije, tako da je na toj liniji možda moglo nešto da mi promakne. Sećam se dakle svih tipova tramvaja koji su vozili u to vreme. Sećam se zvuka svakoga od njih. Ali nikada nisam ni video Gošin tramvaj a kamo li ušao u njega. To mi je nekako neverovatno.

Broken Boveri & Cie
Ložač
Poruke: 147
Pridružen: 22 Apr 2021, 21:59
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od Broken Boveri & Cie »

Fali neka slika Brede 5300 na liniji 10, toga još bilo nije kolko znam.

Meni Gosini tramvaji nisu toliko bitni koliko su trmavaji koji su obeležili decenije svakodnevne vožnje Beogradom, ali na primer misticni su mi jer se malo zna o njima

Čak se i taj 201(1) mnogo više proslavio u radu, dal je on dočekao 1971/2 lepo bi bilo znati.

Vesa
Vozovođa
Poruke: 233
Pridružen: 07 Feb 2017, 19:04
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od Vesa »

Još jedan prilog za istoriju Gošinih tramvaja u Beogradu (1959):
Prilozi
1959.jpg
1959.jpg (57.14 KiB) Pregledano 394 puta

JŽ 363
Ložač
Poruke: 90
Pridružen: 01 Sep 2017, 22:24
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od JŽ 363 »

Broken Boveri & Cie piše: 02 Okt 2022, 23:51 živo me zanima dal su bili u saobraćaju po dolasku pcc i bredi, verovatno je izvesno da im je tu većini bio kraj sa voznjama.
Malo sam pretražio svoje "beleške"; prva Goša (verovatno g.b. 202) je isporučena polovinom 1956. godine, preostalih 9 (ili samo 8) početkom 1957. U to vreme, pored Breda 1 i 2 su već bili prisutni PCC 1, još uvek ne i PCC 2.
Već do polovine 1957. godine Goše više nisu bile u radu. Na sve to, pitanje je koliko je kola dnevno uopšte izlazilo u saobraćaj, da bi bila uočena. Tako da ne treba da čudi što su postali gradska urbana legenda.

Potom je Goša ponudila GSP-u novi prototip - tramvaj rađen po licenci Ansalda, sa fotografije koju je iznad postavio Vesa. Taj tramvaj je možda još veća misterija - izrađen u rekordnom roku, nepoznato po kom italijanskom modelu. U GSP-u je dobio g.b. 301, ali je beogradski prevoznik odbio svaku dalju saradnju s fabrikom iz Smederevske Palanke, okrenuvši se italijanskoj Bredi i domaćem ĐĐ-u.

Kola 201 (1) su sasvim verovatno ostala u radu (ili makar inventarskom parku) do dolaska ČKD T4.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1862
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od mali.paja »

Da li su lijepi ili nisu je stvar ukusa. Pa i tramvaj 101 ZET-a u Zagrebu je projektiran kod njih samo ga je kasnije radila tvornica ĐĐ. I tramvaji prije 101 su projektirani i rađeni u samom ZET-u. Isto tako su rađene i rekonstrukcije i preinake iz dvosmjernih u jednosmjerne upravljačnice.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8212
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od PECELJ »

Beograd - fotografija iz 1938.godine :

1938.jpg
1938.jpg (102.33 KiB) Pregledano 319 puta

Broken Boveri & Cie
Ložač
Poruke: 147
Pridružen: 22 Apr 2021, 21:59
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od Broken Boveri & Cie »

Zašto ponavaljte fotografije zar nije suština foruma da nema kopija osim ako ne izadje fotografija bolje rezolucije, stvarno glupo trebalo bi sve biti po jedna fotografija.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8212
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od PECELJ »

Broken Boveri & Cie piše: 06 Okt 2022, 12:09 Zašto ponavaljte fotografije zar nije suština foruma da nema kopija osim ako ne izadje fotografija bolje rezolucije, stvarno glupo trebalo bi sve biti po jedna fotografija.

Koliko ja znam ova fotografija nije dosad bila na ovom forumu, pa mi nije jasna Vaša primedba ???

Ako ste me pratili na forumu, retko mi se dešavaju duplikati !

Broken Boveri & Cie
Ložač
Poruke: 147
Pridružen: 22 Apr 2021, 21:59
Kontakt:

Re: Beogradski tramvaji

Poruka od Broken Boveri & Cie »

Oprostite ovu objavu sam prevideo, na Facebooku je ima na svakom mestu,
Ali zato pravite kopije, orelistajte malo sredinu foruma i početak sam, videćete da ima puno kopija.
Forum bi trebao da bude auzuran uvek i da nema kopija slika osim ako nije neka diskusija sa pitanjem.
Pozdrav
Ako postoji neki admin ovde trebao bi da pregleda i da obriše duplikate i slike sa lošijom rezolucijom ako su izašle bolje.

Drugar mi je pokazao grupu na Facebooku "istorija javnog gradskog prevoza" i mogu reći da se grupa bazira na kvantitetu a ne kvalitetu, skupljaju se članovi i namerno se dupliraju slike po milion puta, ne dozvolite da se i ovaj forum tako uproasti ko ta grupa.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Tramvaji i žičare na bivšim ExYu prostorima”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju