Bohinjska pruga po drugi put

Stanje danas, reportaže,stare fotografije, problemi..
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Dok čekam da mi se oslobode slike kako bih nastavio svoju priču iz Slovenije evo još jedne sa iste pruge iz 2006 godine.
Malo prebiram po svojoj arhivi i naletim na ove slike sa Bohinjke. Ovo je u stvari moj drugi susret sa tom prugom. To je bilo 15.07.2006. godine. Bila je proslava, stogodišnjica pruge pa ću sada isto postaviti. Iz Zagreba smo išli autom do Ljubljane a dalje sa vlakom do Jesenica. Koliko se sjećam to je bio vlak MIMARA ujutro. Iz Zagreba (ili možda Dobove?) je išao sa 2 vagona pojačanja. Uglavnom auto smo parkirali u Željezničkom muzeju. Na kolodvoru sam dobio VIP kartu za relaciju Ljubljana-Jesenice-Nova Gorica i natrag. Na Jesencama su oba muzjaska vlaka postavljena. Ovo oba je značilo u stvari da je vlak bio složen od četvoroosovinskih i dvoosovinaskih vagona. Vozna lokomotiva na muzejskom vlaku je bila 25-026 sa tenderom naprijed. Zaprežna lokomotiva na tom vlaku je bila 06-018 sa dimnjakom naprijed. Gosti muzejaskog vlaka pored domaćih političara su bili i direktori nekih uprava novonastalih željeznica raspadom JŽ-a. O njima kasnije uz slike. Parnjače su vozile do kolodvora Most na Soči. Dalju vožnju je preuzela lokomotiva 664-116 do Nove Gorice. U Mostu na Soči je stigao sa automobilom tadašnji predsjednik vlade Slovenije Janez Janša i nastavio vožnju sa vlakom do N.G. Vlak se nije na svim kolodvorima zadržavao. Tamo gdje je stajao bila su organizirana svečana događanja. U vlaku se vozio i austrijski prestolonasljednik, glumac obučen u odoru nadvojvode. Pa da krenemo sa slikama. Prvo malo iz ŽM u Ljubljani. Muzej je u stvari smješten u bivšoj ložionici kolodvora Ljubljana Šiška. Od Ljubljane je udaljen nekih možda 1000m.

Slika

Slika

Slika

Slika

Ljubljana.

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Jesenice.

Slika

Slika

Slika

Vaš izvjestitelj se slikao na obje lokomotive.

Slika

Slika

S lijeva na desno: HŽ direktor Davor Kobak, iza mislim da je bio izaslanik direktora JŽ-a, ŽFBiH direktor Narcis Džumhur i leđima okrenut ŽRS direktor (ne znam ime). Ove cure su bile iz protokola SŽ-a. Možda netko od vas prepozna koga iz Beograda?

Slika

Slika

Manevarka vuče jedan plato vagon. Na njemu su bili kamermani i fotoreporteri. Vukla je vagon polagano po kolodvoru. I ja sam bio na tom vagonu.

Slika

Polako napuštamo Jesenice i demo prema prvoj postaji našeg puta, Bledu.

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Bled. Kolodvor se zove Bled Jezero koji je uz samo jezero. Postoji i kolodvor Lesce Bled. On je na pruzi Ljubljana-Jesenice. Od samog jezera je udaljen oko 5km. Kao što se vidi tu je i prestolonasljednik. Dosta je u mjestima zaustavljanja vlaka bilo lokalnih medija.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Napuštamo Bled. Kroz Nomenj prolazimo bez zadržavanja. Sljedeće mjesto zaustavljanja je Bohinjsla Bistrica. Uz cestu nas prati dosta automobila koji slikaju vlak.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Ulazni signal "A" Bohinjska Bistrica.

Slika

Ulazimo u kolodvor.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Napuštamo Bohinjsku Bistricu i ulazimo u poznati tunel.

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Sljedeće zadržavanje je Podbrdo. Kolodvor je odmah poslije izlaza iz tunela. Vani djele priznanja ili zahvalnice ili nešto slično. Traže goste sa susjednih željeznica kako bi njima isto uručili. Ovi ih ne čuju jer su ostali sjediti u vagonu. Davor Kobak HŽ, Narcis Džumhur ŽFBiH i ne znam ime ŽRS.

Slika

Slika

Slika

U Podbrdu sam jeo dobar gulaš. Djelili su gulaš za sve sudionike putovanja. Malo oko vlaka. Tu je i auto vlak.


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Čekamo križanje sa putničkim vlakom.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Iako su za vrijeme Prvog Svetskog rata Talijani bili potučeni do nogu (kako kaže ona narodna poslovica), Podbrdo i južnije je pripalo njima. Podbrdo je bio pogranični kolodvor između Italije i Kraljevine SHS/Jugoslavije. Sa naše strane pogranični kolodvor je bila Bohinjska Bistrica. Još jedan interesantan podatak (mi smo to nekad učili u osnovnoj školi a sad ne znam kako uče), iz Bohinjskog jezera istječe najduža rijeka u bivšoj državi, Sava. Točnije nastaje spajanjem dvije Save. Jedna je Sava Bohinjka istjecanjem iz istoimenog jezera a druga Sava Dolinka, koja izvire u dolini Triglava u blizini Kranjske Gore. Spajanjem te dvije rijeke kod Lancova nastaje ova naša poznata i najduža rijeka Sava.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Napuštamo Podbrdo i idemo prema kolodvoru Grahovo koji prolazimo bez zadržavanja.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1852
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Bohinjska pruga po drugi put

Poruka od mali.paja »

Grahovo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železničke pruge iz našeg okruženja nekada i sada”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 1 gost