"Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Zanimljivi filmski materijali vezani za železnice
barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

"Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od barac »

Beogradska turistička agencija "Balkan romantik", vlasnika gosp. Dragana Jovanovića, 12. i 13. juna 2018. godine zakupila je vozove - sa parnom lokomotivom JŽ 83-052 na čelu - koji su provozali članove austrijskog Udruženja ljubitelja željeznica StEF (Steirische Eisenbahnfreunde) po "Šarganskoj osmici" i "Višegradskoj pruzi".

Video-zapis o vožnji preko Šargana pogledajte na ovom YouTube linku:

https://www.youtube.com/watch?v=HDeY7MU9JgE

Video-zapis o vožnji "Višegradskom prugom" pogledajte na ovom YouTube linku:

https://www.youtube.com/watch?v=5Q7AMDD ... e=youtu.be

Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od ivanjz »

Hvala lepa gospodine Barać na odličnim filmovima.

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od barac »

Nekoliko kadrova, snimljenih na "Šarganskoj osmici" 26. avgusta 2018. godine...

https://www.youtube.com/watch?v=2aa-_SVsy2I

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od mali.paja »

Imali kakav filmić prema Višegradu? Ovdje ne mislim na one već postavljene. Napisano je da bi trebalo nešto voziti za Višegrad i da bi parnjača možda bila za Veliku Gospjinu?

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od barac »

mali.paja piše:Imali kakav filmić prema Višegradu? Ovdje ne mislim na one već postavljene. Napisano je da bi trebalo nešto voziti za Višegrad i da bi parnjača možda bila za Veliku Gospjinu?
Dragi kolega, "Železnice Srbije" organizovale su u avgustu/kolovozu ove godine četiri vožnje redovnih turističkih vozova na relaciji Mokra Gora-Višegrad-Mokra Gora. Sva četiri voza vukle su dizelke...

Ovaj video snimljen je prilikom jedne od posljednjih vožnji u tom mjesecu...

https://www.youtube.com/watch?v=gvpG0_k ... e=youtu.be

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od mali.paja »

Koliko traje putovanje u 1 smjeru? Ima li kakvog usputnog zadržavanja? Kako izgleda na granici? Nisam barem po filmu vidio zadržavanje na graničnim prijelazima? Čini mi se da sa strane BiH vlakovođa drži neke papire i stoji na papuči pa je tamo stajao? U Višegradu koliko je zadržavanje? I na kraju čini mi se da vas nije puno bilo?

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od barac »

mali.paja piše:Koliko traje putovanje u 1 smjeru? Ima li kakvog usputnog zadržavanja? Kako izgleda na granici? Nisam barem po filmu vidio zadržavanje na graničnim prijelazima? Čini mi se da sa strane BiH vlakovođa drži neke papire i stoji na papuči pa je tamo stajao? U Višegradu koliko je zadržavanje? I na kraju čini mi se da vas nije puno bilo?
Iz Mokre Gore smo krenuli u 11.15, a u Višegradu smo bili u 13.05 časova. U odlasku smo odmarali ispred manastira Dobrun 20 minuta, tako da je efektivna vožnja (sa zadržavanjem na granici) trajala sat i po. U Višegradu smo pravili pauzu od dva sata, što je sasvim dovoljno da se prošeta gradom, obiđu njegove znamenitosti (čuvena ćuprija na Drini, spomenik Mehmed-paši Sokoloviću, kuća Ive Andrića, vidikovac sa kojeg puca prelijep pogled na ćupriju i cijeli grad i, naravno, nezaobilazni Andrićgrad) i popije kafa ili piće. Povratak iz Višegrada bio je planiran u 15.10 časova, a u Mokroj Gori smo bili u 16.30 časova. U povratku se voz nije nigdje zadržavao...
Na granici ništa posebno. Kad voz ide iz Mokre Gore, granična kontrola sa strane Srbije je u Kotromanu, po izlasku iz tunela br. 53 (onaj sa spomenikom). Granični službenik provjeri spisak putnika (prilikom kupovine karte za Višegrad u biletarnici u Mokroj Gori morate da ostavite: ime i prezime, broj lične karte, datum i mjesto rođenja - ti podaci se upisuju u spisak putnika, koji vozovođa/vlakovođa mora da pokaže na obe granice), pogleda ličnu kartu (za državljane Srbije i Republike Srpske/BiH) ili pasoš (za sve ostale + djecu do 18 godina) i to je to. Tako je i na graničnom prelazu Vardište, na ulazu u Republiku Srpsku/BiH. Na svakoj od graničnih kontrola "izgubili" smo po 5-6 minuta, možda i zato što je nas, putnika u vozu bilo svega 20.
Na filmu nema snimka granične procedure, jer je to strogo zabranjeno snimati. Doduše, zabranjeno je snimati u cijelom graničnom pojasu - od 200 metara prije graničnog prelaza Kotroman sve do 200 metara poslije graničnog prelaza Vardište, ali granični službenici i sa jedne i sa druge strane (uglavnom) progledaju kroz prste turistima...

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od mali.paja »

Zar se može posjetiti kuća gdje je stanovao Ivo Andrić? Po pisanjima je bilo neko natezanje oko te kuće. Čini mi se da je jedan željezničar bio vlasnik i nije htio kuću prodati. Inače za sve građae EU je prelaz preko granice moguć sa osobnom kartom na svim granicama osim Rusije i nisam siguran Bjelorusije? Prije skoro 2 mjeseca kada sam bio u Mokroj Gori baš smo se potrefili u 7 sati kada je bila smjena na bosanskoj strani pa iako nije bilo baš prevelikog prometa smo morali čekati. Prije par godina kad sam bio isto tako u Mokroj Gori i Šarganu jedna cura iz našeg BUS-a je slikala nekakvog psa lutalicu na bosanskoj strani. Čak nije izlazila van nego je to slikala iz BUS-a i to je primjetio neko (ne sjećam se više da li carinik ili policajac) i izveli su je van. Sve skupa dobro je prošlo samo je morala karticu u fotiću izbrisati.

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od barac »

Kuća Ive Andrića ne može se posjetiti iznutra, već se može vidjeti samo spolja. Da, već godinama se natežu sadašnji vlasnik te kuće i Opština Višegrad, koja želi da je otkupi, ali kažu da je vlasnik poprilično nerazuman, jer traži ogroman novac za Andrićevu kuću. Čuo sam za propis da građani EU mogu ulaziti u Srbiju i BiH i prelaziti granicu između Srbije i BiH samo sa ličnom kartom. Međutim, sve grupe turista, koje su do sada putovale od Mokre Gore do Višegrada (a ispratio sam ih poprilicno u proteklih nekoliko godina!), uvijek su pokazivale pasoše na granicama, a i u vozu, kojim sam putovao za Višegrad prije nekoliko dana, bili su jedan bracni par Austrijanaca i jedan Slovenac i svi su pokazali pasoš... Valjda je sigurniji od lične karte...

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: "Šarganska osmica" i "Višegradska pruga" (jun 2018)

Poruka od mali.paja »

U Srbiju sam već 2 puta ulazio sa osobnom a u BiH puno više. Ljudi sa ovih naših prostora ne znaju za to a i neki ne vjeruju pa onda nose pasoše.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železnica na filmu i televiziji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju