Pruga Kumanovo - Guesevo

Sve vezano za nekadašnje pruge uskog koloseka u Makedoniji
Igor Legaz
Direktor železnice
Poruke: 523
Pridružen: 17 Maj 2018, 16:01
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od Igor Legaz »

Pruga Велес - Штип nije uskotračna.
Trasa pruge Гюешево - Куманово nije uključivala Štip, nije uključivala Veles.

Ovaj politikant "cira-1" ispoljava nepoznavanje osnovnoškolske geografije:
cira-1 piše:Радовн на грађењу врло важне пруге Велее-Штип, у Јужној Србији, према бугарској граници: Мост преко Вардара у Велесу (целокупан отвор моста 214 метара)
Rijeka Vardar, naselja Veles i Štip, ne nalaze se u Srbiji, nego u Severnoj Makedoniji.

Južna Srbija obuhvaća naselja: Niš, Vladičin Han, Surdulica, Vranje, Leskovac, Preševo, ...

Najdulja rijeka je Južna Morava.

Ima i web stranica koja svakodnevno objavljuje vijesti iz područja.
Prilozi
IMG-2ef41112fd00a25082fd2f21adaa5328-V.jpg
IMG-2ef41112fd00a25082fd2f21adaa5328-V.jpg (211.13 KiB) Pregledano 2750 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od PECELJ »

Idemo redom.

g.cira-1 piše : " Pruga je bila predviđena kao normalna, a u dogovoru sa moderatorom sam je stavio ovde."

G.Igore ovo ste preskočili ??? Posle toga davanje određenih neprimerenih kvalifikacija za članove foruma, stvarno nema smisla.
Svojevremeno Vam je lepo objašnjeno i to od vrlo stručnih ljudi zašto uzana pruga Bos.Rača-Ugljevik nije stavljena na temu BiH ali Vi to niste hteli prihvatiti.

Dalje, neke stvari iz istorije ne poznajete dovoljno. Posle balkanskih ratova (1912-1913) uobičajen naziv za današnji prostor S.Makedonije je bio Južna Srbija. I to je trajalo sve do završetka WW II.

Pozzzz

Igor Legaz
Direktor železnice
Poruke: 523
Pridružen: 17 Maj 2018, 16:01
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od Igor Legaz »

PECELJ piše:Idemo redom, g. cira-1 piše : "Pruga je bila predviđena kao normalna, a u dogovoru sa moderatorom sam je stavio ovde."

G. Igor, ovo ste preskočili ??? Posle toga davanje određenih neprimerenih kvalifikacija za članove foruma, stvarno nema smisla.

Dalje, neke stvari iz istorije ne poznajete dovoljno. Posle balkanskih ratova (1912-1913) uobičajen naziv za današnji prostor S. Makedonije je bio Južna Srbija. I to je trajalo sve do završetka WW II.
Uopće se neću osvrtat na "historičarske" napise, jer ovo nije forum takve vrste. Samo ću primijetit da valja izbjegavat tzv. "uobičajene nazive", jer ti nazivi, ako su "uobičajeni" za zavojevača, okupatora, osbajača, ne znači da su prihvaćeni od domicilnog stanovništva.

Klonite se toga!

To, što je netko od administratora ili moderatora "odobrio" da se neka pruga, makar u izgradnji, "proglasi" za uskotračnu, posve je nevažno, jer je ovo forum.

Uostalom, na forumu ima poglavlje o prugama it našeg okruženja nekad i danas.

Dalje, poanta nije u Гюешево - Куманово , nego o Велес - Штип i o politikanstvu:
Vladimir piše: Nemogu da razumem dali ste vozoljubitel ili "politicar" pa isticete neke politicke pamflete;
Radije pitajte administratora zbog čega nije otvorio poglavlje o neostvarenim projektima, jer takvih ima jako puno, a svaki za sebe plijeni pozornost.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od PECELJ »

Pretpostavljam g.Igore da ste pod ovim "za zavojevača, okupatora, osbajača" verovatno mislili na državu Tursku ?

Ja na ovom forumu nikad nisam iznosio neke političke stavove i Vi to dobro znate.

Dobro bi bilo da ovo pročitate :

https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%91%D ... 0%B2%D0%B8

Ili u popularnom obliku :

https://www.shtreber.com/balkanski-ratovi

Ako Vam smeta izraz "Južna Srbija" onda ga zamenite samo sa "Srbija".

Što se tiče normalne pruge Veles-Štip, ja bi to posmatrao kao grešku, lašsus što se našla na ovoj temi. Trebala je na drugoj koja postoji na forumu.

Pozzzz

Igor Legaz
Direktor železnice
Poruke: 523
Pridružen: 17 Maj 2018, 16:01
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od Igor Legaz »

PECELJ piše:Pa valjda meni verujete ko je "sdz361". A znate ga i na HR forumu po izuzetnim objavama.
Ne, g. Pecelj. Na ovom forumu, "sdz361", nije replicirao niti na jedan moj post.

Što se tiče linkova, koji bi meni trebali kao poslužit, kao neka lekcija iz povijesti Srbije, pa ja povijest Srbije poznam izuzetno fenomenalno.

Što se tiče sugeriranja na ratovanja protiv sultanatske uprave, moram vas uputiti na mog opjevanog pretka, od koga sam naslijedio sablju iz XVIII. vijeka, snimljenoj na gornjoj fotografiji. Sablja je osvojena u direktnoj borbi, u jednoj od "mitskih" bitaka, g. Pecelj.

Što se tiče pojma "Južna Srbija", ja moram istaknuti da ja taj pojam percipiram na područje koje se nalazi oko Južne Morave i jako mi smeta ako se koristi za bilo koje područje Severne Makedonje.

Što se tiče "podbadanja" da bi meni smetao naziv neke od država s popisa na koricama pasoša,
sa druge fotografije, to je već pomalo brzopleto, g. Pecelj.

Brzopleto je misliti, g. Pecelj, da na Balkanu ne postoji osoba, koja ima tri važeća nekrivotvorena pasoša.
Prilozi
IMG-ac110cd93f227a9359fb9faa1a4b7739-V.jpg
IMG-ac110cd93f227a9359fb9faa1a4b7739-V.jpg (108.27 KiB) Pregledano 2730 puta
IMG-92048c80e525f54a19066cc5f578c5d2-V.jpg
IMG-92048c80e525f54a19066cc5f578c5d2-V.jpg (159.27 KiB) Pregledano 2730 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od PECELJ »

G.Igor : Ne, g. Pecelj. Na ovom forumu, "sdz361", nije replicirao niti na jedan moj post.


Moram Vam reći da grešite. Pogledajte stranu 7 teme Bos.Rača-Ugljevik :

http://www.zeleznice.in.rs:8080/forum/v ... 7&start=60

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od železocestnik »

Igor Legaz, pozdravljen,

ja mislim, da je fotografija triju pasoša ovdje na ovom forumu OT (Off Topic), u prevodu: izvan teme

Kad več hoćete pokazivati nešto da pokažete, dodajte fotografiju sa "otvoreno prvom stanicom" pasoša :D

Pa nismo mi ovdje dječji vrtić Slika

pozdrav
Darko

Igor Legaz
Direktor železnice
Poruke: 523
Pridružen: 17 Maj 2018, 16:01
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od Igor Legaz »

železocestnik piše:Igor Legaz, pozdravljen,

ja mislim, da je fotografija triju pasoša ovdje na ovom forumu OT (Off Topic), u prevodu: izvan teme

Kad več hoćete pokazivati nešto da pokažete, dodajte fotografiju sa "otvoreno prvom stanicom" pasoša

Pa nismo mi ovdje dječji vrtić
pozdrav
Darko
Ne znam ja što ti nisi, niti me se tiče.

Ovdje je bilo riječi da Štip, Veles, Vardar, nisu Srbija (ni istočna, ni zapadna, ni južna, ni sjeverna), a to, što (ti možda "pokrivaš oči" pred politikanstkim navodima, to je tvoj osobni problem i ja ti tu ne mogu pomoći.

Napisati da su nabrojeni lokaliteti Srbija, to je čisto provokativna glupost.

Igor Legaz
Direktor železnice
Poruke: 523
Pridružen: 17 Maj 2018, 16:01
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od Igor Legaz »

Ja sam, g. Pecelj, ovu privatnu poruku, shvatio kao ispriku.

Ja točno znam što Vas je "proželo".

Nije svatko mogao dobit tursku sablju (1804.) kao "ratni plijen". A, ja sam nasljednik te sablje! Zato su meni, u mnogim krajevima Balkana, vrata širom otvorena, a to "železocestnik" nikad shvatit neće.

I zato, kad ja kažem "ne dirajte u Severnu Makedoniju", onda to bespogovorno poštujte.

Tu nema "ali".
Prilozi
2019-05-31 23.22.28_28.jpg
2019-05-31 23.22.28_28.jpg (85.04 KiB) Pregledano 2718 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga Kumanovo - Guesevo

Poruka od PECELJ »

Gospodu+ine Igore, nije to bila nikakva "isprika" već infornmacja ko se krije iz nadimka "sdz361, jer ste izrazili određenu sumnjičavost. A mogli ste zaključiti iz pisanja njegovih objava da se radi o stručnoj ličnosti.

Ja nisam neki istoričar ali me nateraste da se konsultujem da direktorom valjevskog Muzeja, inače doktorom istorijskih nauka. On je potvrdio da se posle Balkanskih i WW I ratova oblast Makedonije vrlo često nazivala "Južna Srbija" sve do 1929.godine kada su nastale Banovine. To ipak nije bio zvaničan naziv, pa će Vas to zadovoljiti. Oblast Makedonij i malo šire postaje Banovina Vardarska Makedonija.

Današnji izraz "Južna Srbija " je svima poznat i obuhvata predele oko Vranje i Leskovca i dr. Da li je naziv zbog Južne Morave ili što je to sam jug Srbije, to ne znam.

Moram se i ja malo pohvaliti :) I moj deda po ocu je učestvovao u Srpsko-Turskom ratu 1876/78 kao i u WW I.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Makedoniji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta