Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Sve vezano za nekadašnje pruge uskog koloseka u Crnoj Gori
Korisnikov grb
ivanjz
Uber minister
Poruke: 5716
Pridružen: 30 Mar 2012, 11:18
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od ivanjz »

Ispred železničke stanice u Bileći.

http://www.google.com
Prilozi
BilecaSt.jpg
BilecaSt.jpg (97.08 KiB) Pregledano 3014 puta

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od cira-1 »

Teretni voz na otvorenoj pruzi. Pruga Trebinje - Nikšić.
23.jpg
23.jpg (543.83 KiB) Pregledano 2454 puta

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od cira-1 »

Ćiro spreman za prihvat vagona. Lokomotiva JŽ 83-173. Pruga Trebinje - Nikšić. Lokacija nepoznata
50.jpg
50.jpg (394.98 KiB) Pregledano 2409 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od PECELJ »

cira-1 piše:Ćiro spreman za prihvat vagona. Lokomotiva JŽ 83-173. Pruga Trebinje - Nikšić. Lokacija nepoznata

50.jpg
Pre bih rekao da je ova lokomotiva vozila na pruzi Zaječar-Paraćin a možda je lokacija na Šarganskoj osmici, čim je ovako uglančana ?

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od PECELJ »

cira-1 piše:Teretni voz na otvorenoj pruzi. Pruga Trebinje - Nikšić.

23.jpg
Na osnovu jedne druge fotografuje mislim da je ovo žel.most preko reke Trebišnjice u blizini stanice Lastva ?

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od cira-1 »

Pecelj pozdravljen

Ove dve fotografije sam dobio od prijatelja i kaže da je tako pisalo uz fotografije, a ja nisam proveravao nego samo preneo .

Pozdrav

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od mali.paja »

Dječaci? :roll: Nemojte da vas ja iz Zaprešića ispravljam za vaše pruge u Srbiji. Ovo je Mokra Gora! :D

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od colicdusan325 »

bravo g-dine mali paja.jednom za svagda da znate lokomotiva serije 83-173 pripadala je vuci vozova bijeljina,a tacno je i da je u jednom svom periodu bila u vuci vozova zajecar.gde je mozda i zavrsila svoju sluzbu na jz.sargan je drugo.lokomotiva serije 83-173 je nekada bila deo cuvene bijeljanske lozionicke ergele 83-173,83-174.83-175.83-162i 83-182.toliko da znate.g-dine mali paja za vas jedno pitanje.lokomotive serije 85 i 83 kao i mot. vozovi serijje 801 i 802 kako su saobracali preko bradine['zupcanica.vodeca serija 97.] na relaciji sarajevo-mostar-dubrovnik i obratno,hvala.nadam se da smo se razumeli.lokomotivski vozovi ili prevlacenje u hladnom stanju.pozdrav.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od mali.paja »

colicdusan325 piše:bravo g-dine mali paja.jednom za svagda da znate lokomotiva serije 83-173 pripadala je vuci vozova bijeljina,a tacno je i da je u jednom svom periodu bila u vuci vozova zajecar.gde je mozda i zavrsila svoju sluzbu na jz.sargan je drugo.lokomotiva serije 83-173 je nekada bila deo cuvene bijeljanske lozionicke ergele 83-173,83-174.83-175.83-162i 83-182.toliko da znate.g-dine mali paja za vas jedno pitanje.lokomotive serije 85 i 83 kao i mot. vozovi serijje 801 i 802 kako su saobracali preko bradine['zupcanica.vodeca serija 97.] na relaciji sarajevo-mostar-dubrovnik i obratno,hvala.nadam se da smo se razumeli.lokomotivski vozovi ili prevlacenje u hladnom stanju.pozdrav.
Da počnem sa MOT serije 802. Oni (12 kom) nikad nisu vozili preko Bradine. Pojavili su se kad je već bila ukinuta uzana pruga između Ploča i Sarajeva.
6 MOT 802 je imalo domicil Čapljina a 6 Sarajevo. MOT 801 su svi imali domicil Sarajevo. Na potezu između Konjica i Bradine su samostalno savladavali uspon od 60%o. Imali su i šinsku kočnicu.
Parne lokomotive koje su smjele voziti između Mostara i Konjica su bile serije 73 i 83. Problem je bio poviše Mostara radi malog radijusa za lokomotive serije 85. Ne bih točno znao do kud su mogle voziti lokomotive serije 85 prema Konjicu. Uglavnom sjećam se da sam vidio negdje iza Raštana 2 strojne lokomotive serije 85 na strojnoj probi nakon opravka. Mostar je imao i 6 UNRRA lokomotiva. One su imale dosta mali radijus (50 m). Njihove 2 srednje osovine su bile bez vijenca bandaža. Radi toga njih imamo na najlošijim uzanim prugama kao što su Prijedor-Drvar, Zavidovići-Olovo-Han Pijesak. U Mostaru su uglavnom bile na manevri i vuči između Mostara i Ploča. Uglavnom su vukle sabirno manipulativni vlak. Krenuli bi negdje oko 18 sati a tek bi drugo jutro stigli u Ploče. To je relacija od nekih sedamdesetak kolometara. Znale bi biti na manevri u Dubrovniku. Bile su na ispomaganju i u Trebinju ili Bileći. Zimi nisu mogle u Bileću izvući lokal od nekih 4 vagona. Ovo je podatak od jednog ložača. Došli bi do pred sam ulaz i morali rastavljati garnituru i izvlačiti na 2 puta. Nisu to vjerovali pa je radi toga čak dolazila i komisija iz Sarajeva. Problem je bio što su imale te lokomotive dosta nisko ložište i kad je bio još u kolosijeku ugažen (nabit) snijeg jednostavno nije bilo zraka za vatru. Imale su i dosta dugačak tender pa je bio problem da nisu mogle na sve kolosijeke, pogotovo gdje je utovarna rampa. Između Mostara i Konjica je bilo kritično na Aleksin Hanu. Tamo je pruga prelazila sa lijeve na desnu obali Neretve i presjecala glavnu cestovnu saobraćanicu između Mostara i Sarajeva. Tu je pak cesta prelazila sa lijeve na desnu obalu Neretve. Željeznički i cestovni most su bili jedan uz drugi. Odmah nakon prelaza pruge na desnu stranu Neretve poslije samog mosta je bila trajna lagana vožnja sa 5km/h radi premalog radijusa. Most je par puta rušen i pomjeran. Za Kraljevine Jugoslavije je jedan vojni transport završio u Neretvi. Što je bilo? Kako su se prevozili na otvorenim vagonima i topovi na 1 vagonu top nije bio pričvršćen. Topovska cijev se podignula i zapela na gornju rešetku mosta.
Već sam napisao da serija 85 je mogla samo malo dalje od Mostara ići. Uglavnom Mostar je imao svoju radionicu pa su se lokomotive i vagoni tamo popravljali. Ukoliko je bio baš veliki popravak koji se trebao napraviti u Sarajevu u radionici Vaso Miskin Crni onda su lokomotive serije 85 i 83 skidale tjernu motku i u satavu teretnog vlaka prevlačene zahlađene. Konkretno ne bih znao između Konjica i Bradine da li su išle u sastavu kakvog teretnog vlaka ili su prevlačene strojno. Prije će biti da su prevlačene strojno. Pretpostavljam da je to jer je opterećenje 1 lokomotive serije 97 bilo 50t. Znali su ljeti brze vlakove prevlačiti u 2 dijela. Inače NIJE SE SMIO niti 1 vlak iz Konjica otpremiti samo sa 1 lokomotivom. Na vlaku su znale biti 2 ili 3 lokomotive. Isto tako NIJE SE SMJELO spustiti niti 1 vlak sa 1 lokomotivom iz Bradine. Postojala je zapovijed ili naredba ili tako nekako da ukoliko se pojavi višak lokomotiva serije 97 u Bradini da se ne smiju strojne vraćati u Konjic nego da ih uvrste u sastav vlaka. Glavno kočenje je bilo ustvari sa zupčanicima. Ako se dobro sjećam (negdje sam to pisao a i imam u nekim svojim spisima pa bi morao potražiti) da je jedanput Asim Šišarak pristao da sa 1 lokomotivom spusti vlak u Konjic. Valk se otisnu i završio u riječici Trešanici.
Nadam se da sam odgovorio i da nisam bio predugačak? Ukoliko ima još kavo pitanje?

colicdusan325
Šef stanice
Poruke: 434
Pridružen: 03 Apr 2012, 19:26
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Bileća - Nikšić - Podgorica

Poruka od colicdusan325 »

postovani prijatelju,moj duboki naklon,svaka cast,nemam reci.jasno ,precizno,jos jednom svaka cast.bice pitanja jos za vas. veliki pozdrav.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Crnoj Gori”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju