Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Sve vezano za nekadašnje pruge uskog koloseka u Crnoj Gori
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od PECELJ »

Hvala g.mali.paja na detaljnim informacijama !

Znači moja pretpostavka nije tačna, Verovatno je Žekleznički dom služio za odmor i letovanje železničara , kao što je to bila npr.Vrnjačka i Banja Koviljača ili Mali Lošinj i dr.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od mali.paja »

Koliko znam Vrnjačka Banja je bila željezničko odmaralište? Nekad je bila razmjena između ŽTP-a sa radnicima. Tako sam ja negdje sredinom osamdesetih bio u željezničkom odmaralištu Lovran. Tamo su bili i neki ljudi zaposlenici ŽTP-a Beograd. Obično naši ljudi su više preferirali more nego da idu u unutrašnjost. Mene je sve zanimalo i bio sam zainteresiran za V.Banju. Ali na žalost nisam to mogao ostvariti.

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od PECELJ »

Početkom 50-tih otac, sa službom u Valjevu, me je odveo sa njim u odmaralište u Malom Lošinju.
Usput smo posetili Postojnsku jamu a u povratku i Bohinjsko jezero.
Ostalo mi je u u sećanju, pošto je more bilo nemirno a brodić manji, dasa mi se u glavi ljuljalo bar 2-3 dana :lol:

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od mali.paja »

PECELJ piše: 23 Sep 2022, 12:36 Početkom 50-tih otac, sa službom u Valjevu, me je odveo sa njim u odmaralište u Malom Lošinju.
Usput smo posetili Postojnsku jamu a u povratku i Bohinjsko jezero.
Ostalo mi je u u sećanju, pošto je more bilo nemirno a brodić manji, dasa mi se u glavi ljuljalo bar 2-3 dana :lol:
Na malom Lošinju je bilo odmaralište bišeg ŽTP-a Zagreb. Bio sam tamo jedanput sa djecom dok su još mali bili. Smještaj je bio dobar a i hrana. Bilo je to nrgdje pred sam kraj osamdesetih. Same zgrade odmarališta su bile skoro na samim plažama. I onda dođe početak devedesetih i privatizacija!!! I bolje da ne pišem više jer pretpostavljam da znate kako je sve završilo? Pretpostavljam da možda nije ništa bilo bolje niti kod vas?

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od PECELJ »

Ništa nije bolje ni u Srbiji !!!

https://e-rent.rs/en/nekretnine/poslovn ... i-XAnTuIPB

A ovo je totalno ruinirano iako je vlasništvu železnice :

https://www.blic.rs/vesti/srbija/uniste ... to/l8qxypk

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od mali.paja »

Još ću ovo napisati iako nije baš za ovu temu pa da prestanemo. Otišli smo u veliki OT.
Prije nekih desetak godina odem ja sa ženom na jednodnevni izlet iz Zagreba u Rijeku pa onda BUS-om u nedaleki Lovran. I tako nam je karta kao željezničarima sa popustom jeftina pa možemo i na kupanje. Plaža je odmah ispod odmarališta nekih 20-30m. Nekad su bile 3 lijepe zgrade još iz perioda AU monarhije. Postojao je i restoran koji je osim za goste odmarališta bio i na usluzi usputnim posjetiteljima. Mogao si daći sa strane i naručiti jelo. I tako ja, moja supruga, prijatelj i njegova supruga dođemo u Lovran i odemo u odmaralište. Dođemo u restoran i dobijemoe ovakav odgovor:
Samo jedna zgrada radi a jelo nema tko spremati. Pa kako onda jedu gosti odmarališta? Imaju samo doručak i večeru. Nemamo ljudi pa ujutro dođu i spreme doručak pa idu doma i predvečer dođu napraviti večeru. Stalno je mantra kako treba smanjiti broj zaposlenih pa nema tko raditi. Dobro! Nema! Otići ću u nedaleku trgovinu i uzeti nešto za pojesti. Prolazim pored prelijepog zdanja napravljenog AU monarhije napravljenog prije više od 100 godina. Sve devastirano i polupano. Vidim po podu igle i šprice od inekcija odbačene od drogeraša. Čak sam to i poslikao. Odem na plažu i sretnem jednog željezničara kojeg dobro poznajem.Što si ti u odmaralištu? Ma kakvi! Ja sam ti u đačkom domu. Đački dom je odmah nasuprot na drugoj strani ulice malo uz brdo. Možda 50-100m dalje. Može doći bilo tko tamo spavati. I tako odemo predvečer tamo. Ima mjesta. Može se prespavati i ujutro je doručak, sve nekih 110kn (oko 15 €). A za doručak u školskom restoranu švedski stol. Izbor puno jela i možeš jesti koliko možeš. Turistčko ugostiteljaska škola nakon završetka školske sezone radi kako bi nešto i zaradila. Jedino što je bio problem a i nije je to da je bilo više WC-a, kupaonica i prostora za umivanje i pranje zubi na kraju hodnika. I što onda na to reći?
Bio sam i u Poljskoj skroz na sjeveru, na Baltičkom moru. More je sivocrno, bljutavo i u najtplijem dijelu mu temperatura ne prelazi petnestak ili možda još 2-3 stupnja više. na kolodvoru nekavi vagoni i oko njega sjede neki ljudi. Pitam Poljake da li je to kakav remont? Ma kakav remont. To je željeznica (PKP) po povoljnim cijenama (skoro pa badava) iznajmljuje svojim radnicima kako bi mogli doći na more. I ovim završavam!

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od PECELJ »

Mašinovođa motornog voza JŽ 802 Rade Vlahović dovezao je zadnju kompozicuiju iz Čaplljine u Zeleniku 1068.godine.

Istog dana vratio je motornjak u Čapljinu.

Zelenika Rade Vlaović.jpg
Zelenika Rade Vlaović.jpg (201.05 KiB) Pregledano 904 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od PECELJ »

Pronađoh da je u Zeleniki ovaj zeljeznicki most ostecen prilikom bombardovanja saveznika 23.08.1918.godine :


Zelenika,zeljeznicki most ostecen prilikom bombardovanja saveznika 23.08.1918.jpg
Zelenika,zeljeznicki most ostecen prilikom bombardovanja saveznika 23.08.1918.jpg (47.22 KiB) Pregledano 865 puta

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od železocestnik »

PECELJ, pozdravljen,

sada je više oštečen od...rđe :D

pozdrav
Darko

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Uskopje-Herceg Novi-Zelenika

Poruka od PECELJ »

Herceg Novi 1920.godine.

Kompozicija voza ide ka Uskoplju a na čelu je lokomotiva serije 83.

Херцег Нови - 1920их.jpg
Херцег Нови - 1920их.jpg (397.71 KiB) Pregledano 654 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Crnoj Gori”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Google [Bot] i 6 gostiju