Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Molim da PECELJ pojasni značenje (hitro izbrisanog) posta da "taj viadukt kod Osanice nije značajan jer nije železnički, ni prema K. Chesteru, ni na jednoj staroj karti"?!

Molim, PECELJ, ja shvaćam da ne poznajete teren, ali nemojte učestalo da unosite zbrku u ovu temu. Odmah da kažem da su me na ovaj forum privukli postovi iz ove teme i zatražio sam od administratora da mi odobri učešće na forumu, prvenstveno kako bih ispravio mnoštvo grešaka, a podneblje mi je dobro poznato zato jer sam dugo stanovao u Goraždu (nažalost nakon ukidanja pruge). Najveći povod je bila pomutnja kod pitanja koje je wulfy postavio za nikad postojeću željezničku prugu (od Broda do Šćepan Polja na desnoj obali Drine), a PECELJ mu odgovorio van pitanja i priložio skicu s velikom pogreškom (Eljas Pölhö).

Ono što je PECELJ zaista pravilno zaključio, to je lokacija "privremene" željezničke stanice Goražde, koju su, saglasno karti (Englezi redigovali 1944.) preložili Nijemci s desne obale Drine na lijevu (razlozi: srušen most u Bačcima, srušen most u Kopačima).
Prilozi
Visegrad.1.250000.jpg
Visegrad.1.250000.jpg (234.49 KiB) Pregledano 1964 puta
Gorazde.1944.jpg
Gorazde.1944.jpg (243.03 KiB) Pregledano 1964 puta

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Na 5 mjesta u temi su prikačene fotografije mosta u Kopačima (km 7.3). Samo u jednom slučaju je napisano, gdje su fotografi bili kada su snimali, pa sam odlučio da to sredim.

Prilikom snimanja ove tri fotografije, snimatelji su bili na desnoj obali Drine.
Prilozi
D1.jpg
D1.jpg (169.77 KiB) Pregledano 1945 puta
D3.jpg
D3.jpg (123.14 KiB) Pregledano 1945 puta
D2.jpg
D2.jpg (66.99 KiB) Pregledano 1945 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od PECELJ »

Rok piše: 23 Nov 2021, 12:56 Molim da PECELJ pojasni značenje (hitro izbrisanog) posta da "taj viadukt kod Osanice nije značajan jer nije železnički, ni prema K. Chesteru, ni na jednoj staroj karti"?!

Molim, PECELJ, ja shvaćam da ne poznajete teren, ali nemojte učestalo da unosite zbrku u ovu temu.
Prvo, na karti K.Chestera nije ucrtana reka Osenica ali se vidi da je pruga išla levom obalom Drine. Kad sam pogledao bolju kartu, video sam da se i reka uliva u Drinu s leve strane i sve mi je bilo jasno. Normalno da sam izbrisao post i to je trajalo 5-10 min. i ne verujem da unelo zabunu.

Drugo, nije K,chester toliko katastrofalno pogrešio što nije naveo dva toponima na onoj šumskoj prugi, da bi tako reagovali. Ako je ko uneo zabunu (?) , to nisam bar ja. I ne učestalo ? :)

Treće, koliko znamo i šta nalazimo na Internetu, to i objavljujemo. I ja bih mogao detaljno dati informacije o pruzi Valjevo-Obrenovac. To bi mi bilo lako !

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Ove dvije fotografije mosta u Kopačima (km 7.3), snimljene su s lijeve obale Drine. Kod gornje slike položaj fotografa "otkriva" žica od čamca (za prelazak Drine), dok je za donju fotografiju DraganFo ispravno tako napisao na 4. str.

Kada je u pitanju most u Bačcima (km 12.4), velik je misterij da fotografije tog mosta "nema ni za lijeka", izuzev one s panoramske slike Goražda, snimljene s Površnice.
Prilozi
L1.jpg
L1.jpg (111.09 KiB) Pregledano 1943 puta
L2.jpg
L2.jpg (83.62 KiB) Pregledano 1943 puta

Rok

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Rok »

Unijelo je zbrku meni, jer sam pisao odgovor na taj post, pa kada sam želio da pošaljem, odjednom je sve ishlapilo pa sam ponovno morao da pišem. Da li možete da me naučite kako da se izbriše ili korigira vlastiti post? Kako ja da ispravim ili da udaljim moj post? Na nekim forumima ostave 60 minuta.
PECELJ piše: 23 Nov 2021, 19:46 Normalno da sam izbrisao post i to je trajalo 5-10 min. i ne verujem da unelo zabunu.

Drugo, nije K. Chester toliko katastrofalno pogrešio što nije naveo dva toponima na onoj šumskoj prugi ...
Kada se osvrćete na Chester zapravo na Pölhö, onda vidim da niste pažljivo pročitali moj detaljan post na 17. str. Ponavljam, nije riječ o izostavljanju dva toponima nego o "brkanju lončića".

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od PECELJ »

G.Rok,

I ovde izgleda ostavljaju oko 1 h za ispravke i brisanje !

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od mali.paja »

Rok piše: 22 Nov 2021, 20:15 Fotografija Goražda je s početka osamdesetih. U donjem lijevom uglu se vidi teren gdje su bili kolosijeci. Fotografiju sam odabrao kako bih objasnio gdje se nalazi oznaka kilometraže (ili hektometraže, ne znam kako to željezničari zovu) "10.9".
Službenoi naziv tih stupića je bio HEKTOMETARSKI!

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od železocestnik »

Pozdravljeni,

treba je, da se kaže, da je Keith Chester obavio ogroman posao, kada je skupio građu o uskotračnim željeznicama u Bosni i Hercegovini.
Sakupio je podatke iz arhiva i od svih znalaca u doba izdajanje knjige The Narrow Gauge Railways of Bosnia-Hercegovina. Čovek je komunikativan i sakupljao je građu od svih i u BiH.
Na kraju je knjiga veliki uspjeh, možemo reći da je biblija o uskotračnim željeznicama u BiH.

Pa da, stvarno ima i griješaka u knjizi. I sam sam jih ispravio nekoliko i javio Chesteru. On još uvjek skuplja nove podatke, možda će izaći drugo izdanje. Pa sad ima više vrijemena pošto je u penziji.
Podaci iz arhiva i iz prakse više puta nisu bili jednaki. Mnogi put se je zbog toga izustavio neki komentar.
E pa sad, ima puno mjesta za lokalne znalce, da sakupljaju građu i fotografije, zapisuju i kontroliraju podatke na terenu. I traže greške u knjizi.I javljaju svoja dostignuća dalje.
Kao za lokomotive, tramvaje na stranicu koju ima Josef Pospichal, može se popravke javiti na engleskom ili nemačkom jeziku Keithu Chesteru. Ako ko treba mail adresu K. Chestera, mogu mu je poslati.

pozdrav
Darko

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od PECELJ »

Na ovoj šemi koloseka S.Ignjatovića u stanici Vitkovići jasno se vidi da su prema Foči polazila dva koloseka ka Azotari u dužini od oko 3 km :

Ustiprača_Foča-5 sk Vitkovici.jpg
Ustiprača_Foča-5 sk Vitkovici.jpg (119.01 KiB) Pregledano 1905 puta

Đorđe
Desetar pruge
Poruke: 20
Pridružen: 14 Nov 2021, 11:21
Kontakt:

Re: Pruga uskog koloseka Ustiprača-Goražde-Foča-Miljevina

Poruka od Đorđe »

PECELJ piše: 24 Nov 2021, 12:19 Na ovoj šemi koloseka S.Ignjatovića u stanici Vitkovići jasno se vidi da su prema Foči polazila dva koloseka ka Azotari u dužini od oko 3 km :

Ustiprača_Foča-5 sk Vitkovici.jpg
Ova šema mi se uopšte ne poklapa sa stvarnom situacijom, pokušaću nacrtati kako je izgledao raspored kolosijeka. Takođe, da li neko zna išta o ovim dizel lokomotivama koje se spominju u tekstu iznad šeme.
Imate li još nekih informacija vezanih za prugu azotare?

https://youtu.be/kJZClNO6y-Y
Na ovom filmu se vide sledeći mostovi:

Vijadukt Osanica: 0:28, 22:17

Most kod Lađeve stijene: 0:57, 19:13-19:27, 19:45-19:57

Baćanski most se takođe par puta vidi na ovom filmu
0:46, 20:46-21:32
Ovaj most se danas nalazi na lokaciji Buk Bijela, odvezen je tamo nakon ukidanja pruge, moj deda je bio u policijskoj pratnji tog mosta do tamo.
Koordinate: 43°25'28.0"N 18°45'56.1"E
https://goo.gl/maps/ETiLLF5MY2kbKThH7

Na ovom filmu i NIGDJE drugo se vidi stanica MRAVINJAC! Ona se vidi na: 21:58
Odmah nakon se vidi stanica Osanica

Imate li još informacija i slika vezanih za azotaru i njenu prugu?
Pozdrav :D

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju