EDMONDSON KARTE

Sve vezano za istoriju železnica u Srbiji
gljeb1947
Nadzornik pruge
Poruke: 40
Pridružen: 08 Dec 2012, 22:37
Kontakt:

EDMONDSON KARTE

Poruka od gljeb1947 »

Nisam siguran koji je ovo po redu forum na kome nacinjem ovu temu. Na to su me nagnali filatelisti, numizmaticari i ostali kolekcionari koji veoma pedantno sakupljaju svoje kolekcije, razmenjuju, kupuju, dokupljuju itd.
Medjutim stare kartonske karte ili karte tipa Edmondson izgleda niko ne skuplja.
Mozda poneko i ima sacuvanu kartu, ali pored ostalih fotografija lokomotiva, vozova, stanica, sema, i svega drugog, taj neizostavni deo istorije zeleznica je, barem kod nas, ostao gotovo neprimecen, zaboravljen.
Ponegde se moze videti neka karta ali je to daleko od potpune slike sarolikosti ovih karata. Jer bez obzira na sadasnji, savremen oblik kompjuterski kreirane vozne karte, one su samo papir koji lici na stotine takvih papira.
Edmodsonova kartonska karta je imala svoj identitet! Nije bilo greske. Znalo se da je to vozna karta i da nista drugo ne moze da bude! Da je covek karta bi imala i svoj personalitet!
Stoga, evo po ko zna koji put pozivam da se setimo Edmondsonki i obicnih i NPP i doplatnih za brzi ili ekspresni voz, prigodnih itd...
Pozdrav svima!
gljeb1947

Korisnikov grb
jagafoto
Vozovođa
Poruke: 288
Pridružen: 01 Apr 2012, 20:24
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od jagafoto »

Pošto sam pre dvadesetak dana drugi put video ovu temu na našem forumu, opet sam se zapitao kakve su to „Edmondson“ karte...
Konsultovao sam Wikipediju i shvatio... Posle sam malo tragao i pronašao ih nekoliko-
uglavnom su sa popustom od 90% - kupovao sam ih po osnovu P-4 legitimacije...
Danas sam ih skenirao i narednih dana ću ih objaviti ovde...

Za početak, vozna karta Lajkovac- Titovo Užice teretna kupljena 20. aprila 1977. godine:
Slika

Korisnikov grb
jagafoto
Vozovođa
Poruke: 288
Pridružen: 01 Apr 2012, 20:24
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od jagafoto »

Vozna karta Horgoš- Subotica kupljena 29.09.2012. godine dokazuje da su Edmondson karte još u upotrebi na Železnicama Srbije:

Slika

Korisnikov grb
jagafoto
Vozovođa
Poruke: 288
Pridružen: 01 Apr 2012, 20:24
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od jagafoto »

Evo malo podataka (sa interneta) o Edmondson karti i o njenom pronalazaču...

Pre pojave Edmondson karti, vozne karte su pisane rukom za svakog putnika što je dug i naporan posao pri kom se stvaraju gužve u prometnijim stanicama...

Tomas Edmondson (1792 – 1851) se dosetio kako da reši taj problem...
Dosetio se 1840. godine da za kartu iskoristi parče kartona (30 x 57 x 0,75 mm) sa unapred odštampanim podacima- relacija putovanja, cena, kolski razred,
vrsta voza, serija, redni broj karte... Smislio je i patentirao mašinu za štampanje karti... Prilikom prodaje karti trebalo je samo upisati datum prodaje (drugom mašinom)
i dotadašnji redovi na stanicama su izbegnuti...
Njegov izum je ubrzo postao standard britanskih i drugih železnica (1842. godine)...
Našao je i način da unovči svoj izum. Železničke kompanije su mu godišnje plaćale 10 šilinga po kilometru svojih pruga za korišćenje
njegovog patenta tako da je Edmondson umro kao bogat čovek...

Korisnikov grb
jagafoto
Vozovođa
Poruke: 288
Pridružen: 01 Apr 2012, 20:24
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od jagafoto »

Evo još jedne vozne karte... Lajkovac- Beograd, 21. april 1987. godine:

Slika

gljeb1947
Nadzornik pruge
Poruke: 40
Pridružen: 08 Dec 2012, 22:37
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od gljeb1947 »

Evo Edmondson karata ali uzoraka. No, moze da se vidi kako su izgledale i kakvih je bilo.

gljeb1947
Nadzornik pruge
Poruke: 40
Pridružen: 08 Dec 2012, 22:37
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od gljeb1947 »

Moracu ipak da im smanjim rezoluciju.

Korisnikov grb
jagafoto
Vozovođa
Poruke: 288
Pridružen: 01 Apr 2012, 20:24
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od jagafoto »

Još jedna vrsta Edmondson karti za relaciju Lajkovac- Titovo Užice teretna kupljena je 20. aprila 1977:

Slika

Korisnikov grb
jagafoto
Vozovođa
Poruke: 288
Pridružen: 01 Apr 2012, 20:24
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od jagafoto »

Edmondson karta kojom se na relaciji Vlaško Polje- Ripanj putovalo 2. septembra 2005. godine:

Slika

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: EDMONDSON KARTE

Poruka od cira-1 »

Dve karte iz moje kolekcije :

Beograd - Jesenice
Beograd - Jesenice.jpg
Beograd - Jesenice.jpg (75.22 KiB) Pregledano 2968 puta
Bled - Beograd
Bled - Beograd.jpg
Bled - Beograd.jpg (75.63 KiB) Pregledano 2968 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Istorija pruga normalnog koloseka u Srbiji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju