Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Zanimljivi filmski materijali vezani za železnice
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

cvijic piše: 03 Feb 2024, 04:03 Nemam se ja sta tjesiti,znam te i ja davno prije Foruma.Te uzane pruge me nikad nisu zanimale,to je bila zeljeznicka katastrofa jednog proslog vremena,zato ih je Socijalizam i ukinuo,a zeljeznicare sa tih pruga spasio robije.
Nije ih ukinuo socijalizam nego strani kapital. Krajem šezdesetih JŽ je krenuo u masovnu elektrifikaciju. Traženi su međunarodni krediti. Pa su im kreditori rekli: Tražite novce a imate hrpu pruga koje stvaraju enormne gubitke. Tako je počelo masovno ukidanje ne samo uskotračnih pruga. U Hrvatskoj i Vojvodini posebno ukinuto je dosta normalnotračnih pruga. Isto tako ukinuta je i metarska Gutmanova pruga kao i po BiH i Srbiji uzanih pruga kolosijeka 760mm. Posljednja uzana pruga koja je opstal za promet je bila Bijeljina-Bosanska Mezgraja sa putničkim prometom. Nešto malo je ostalo oko Aranđelovca i Zaječara ali samo za teretni promet. Ali to su bili samo komadići od nekih 20-30km. Skoro sam zaboravio i prugu Zagreb-Samobor koja je ukinuta 31.12.1979. Da li su mogle opstati? Naravno da jesu. Samo je trebalo pojednostavniti propuise i pruge urediti. Kada pišem pjednostavniti propise znači da su isti bili kao za između Zagreb i Beograda gdje je brzina bila 160km/h i po sporednim i uzanim prugama gdje je bila mala brzina. U Austriji još postoje pruge koje su date na upravljanje lokalnoj zajednici i redovito se obavlja putnički promet. Skretnice su kao tramvajske stalno su okrenute u jedan pravac. Tako sa jedne strane vlak ulazi u pravac a sa druge u skretanje. Kada vlak napušta kolodvor on siječe skretnice koje se poslije prolaza same vrate u prvobitno stanje. U Češkoj je tako i na nekim normanotračnim prugama. Pretpostavljam da se velika većina sjeća Oskarom nagrađeni film "Strogo kontrolirani vlakovi" Film je sniman u okolini Praga. Sada na toj pruzi nema teretnog prometa ali je zato intezivan putnički prigradski promet. Nama prometnika nego je određeno točno gdje su križanja i vlakovi na jednoj strani ulaze u pravca a na drugoj u Skretanje. Ja sam se na jednoj takvoj pruzi vozio prošle godine u listopadu (oktobru). A da ne pričamo o Švicarskoj. Tamo su čak i te pruge (sve su metarske) i elektrificirane. Za desetak dana idem se i provozati nekim od tih pruga.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Kakav strani kapital.Jugoslaviju niko nije ucjenjicao,nije Plenkovic bi predsjednik nego Tito.Koji krediti.Ukinute su jer nisu bile rentabilne u odnosu za napredak.I pruga za Samobor je bila Austrijska sprdacina,samo stvarala trosak.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

Ma kakav Tito? Kako kaže ona narodna: Para vrti gdje burgija neće. Jugoslavija je bila toliko bogata da si morao voziti par, nepar, pa nema tariguza, ulja, kave, praška za rublje itd. Pa su se dizali krediti koje još svi vraćamo. Onaj koji je davao peneze što bi rekli Zagorci je postavljao uvjete. Eto Austrija i Švicarska su se dale ucjenjivati i njihove uzane pruge opstaše a mi sa velikim ponosom ostadošmo bez njih. Toliko je bilo jedna divota da su iz Zaboka išli sa 1 Gas vagonom posuditi u tvornicu Oroteks u Oroslavlju uglja kako bi sa 51 serijom mogli odvući putnički vlak u Gornju Stubicu.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Da ti nije bilo Tita,nebi znao cipele da obujes.Tito te skolovo.Lupas gluposti iz poznatih razloga.Jesi li toliko postao zaboravan pateci za Titom.Tito je umro 1980.,a nestasica kave i voznja par nepar pocela 1985.jer su vec poceli poslije njegove smrti da sabotiraju i smisljaju kako da rasture sopstvenu zemlju.Kako je u BiH bilo kave,a u HR nije,sakrivali i sabotirali.Kazes nije bilo uglja za 51 seriju u Zaboku,ma nemoj to mozes da pricas djeci za Novu godinu kad glumatas Djrda mraza.Doduse meni je tebe zao ozbiljno za necim patis.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

cvijic piše: 07 Feb 2024, 07:45 Da ti nije bilo Tita,nebi znao cipele da obujes.Tito te skolovo.Lupas gluposti iz poznatih razloga.Jesi li toliko postao zaboravan pateci za Titom.Tito je umro 1980.,a nestasica kave i voznja par nepar pocela 1985.jer su vec poceli poslije njegove smrti da sabotiraju i smisljaju kako da rasture sopstvenu zemlju.Kako je u BiH bilo kave,a u HR nije,sakrivali i sabotirali.Kazes nije bilo uglja za 51 seriju u Zaboku,ma nemoj to mozes da pricas djeci za Novu godinu kad glumatas Djrda mraza.Doduse meni je tebe zao ozbiljno za necim patis.
Pusti Tita. Pokojni je skoro 45 godina. Umro Tito nestalo svega. A to se sve nakupljalo pa iza toga eksplodiralo. Ako bi bilo po toj tvojoj logici trebao bi podići spomenik austrijskom caru jer ti je prugu napravio kroz Sunju. Nije mi jasno tamo gdje nije bilo Tita sve zaostalo i neškolovano.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Pusti ti Austrijskog cara i njegovo se raspalo.Nije taj car napravio meni prugu kroz Sunju nego sebi kako bi opljackao rudnik u Dobrljinu.Sve pruge u njegovo vrijeme su napravljene radi pljacke,pa je Tito poslije 45.-te "bajne" pruge zasuo tucanikom jer su bile u pjesku.Plus toga Tito poslije 45.-te sve opismenio.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

Interesantno je da sada kada nema Tita sve nepismeni. Daj prestani sa time što je bilo. Nekad bilo sad se spominjalo. Okreni se malo budućnosti. Eto tako na Glavnom rade 2 pregledača vagona od kojih je jedan popisni vlakovođa. Čak sa Glavnog sređuju i papire za vlakove iz Dobove. Po noći nema desnog prometnika samo lijevi i nutarnji, nema pomoćnika itd.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Ima i danas pismenih zahvaljujuci Titu.Jaka nam buducnost s tim sto danas ima na GK,za svaku pohvalu,imalo pametan toga treba da se stidi..

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

A što ćeš' Tamo gdje nije bilo Tita sve propalo a kod njega sve procvalo. Pa zato odoše svi tamo gdje nevalja, netko po Europi a netko po Americi.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Tito je bilo u Jugoslaviji,a tamo gdje ga nije bilo,oni su 4 godine sve porusili i poharali po Jugoslaviji,a Tito sve obnovio.A ovi zadnjih 30 godina nisu uspjeli da okrece ono sto je ostalo iz doba Tita i jos nisu sve uspjeli da uniste i rasprodaju.Zasto odlaze u Europu i Ameriku ,pa zato sto nece da trpe lopove na vlasti u svojoj zemlji.Za vrijeme Tita iz Jugoslavije na Zapad su bjezale bitange i neradnici.A danas iz Hrvatske bjeze mladi ljudi da Doktorskim Diplomama,jer im uslove rada i place odredjuju bitange iz vremena Tita i Jugoslavije.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železnica na filmu i televiziji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 41 gost