Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Zanimljivi filmski materijali vezani za železnice
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

cvijic piše: 30 Jan 2024, 04:25 Ja neznam,a ti znas,a meni su nudili da predjem u novoizgradjenu stanicu na Barskoj pruzi u vrijeme obnove Sargana.St. Branesic .Da tu stanujem i radim,napravljena je nova stanicna zgrada i stan na spratu,i bio sam tamo da vidim sve to, kao i na Sarganu jer me zanimalo.Nisam prihvatio jer sam imao druge planove.Tvoj kolega iz skole za prometnike u Zagrebu Nikola Gvozdic je tad radio u Vreocima i on je prihvatio da ode,otisao radio kao prometnik i stanovao tamo sve do penzije.U medjuvremenu Nikolin sin je zavrsio za prometnika isto tamo,ubrzo zavrsio i visu i otisao u Uzice za kontrolora,a Nikola napravio kucu na Zlatiboru i tamo zivi.Nikolin sin je i danas kontrolor u Uzicu i kontrolise i rad na Sarganskoj osmici,i odredjuje i osoblje za rad.Cesto se cujemo viberom tako da znam sve probleme i desavanja.Ja sam tamo bio svojim autom zadnji put 2019.Jel znas ti da je u to vrijeme Direktor ZTP-a bio Minic,bas me zanima koji je to tvoj Direktor pa i danas radi.A to sto pises o Kusturici to pises iz nekih drugih razloga.
Neću pisati niti spomijnem prugu prema Baru jr tamo baš ništa ne poznam. Jedino sam bio u Požegi u uskotračnom muzeju. Tamo ima izložena i lokomotiva 73-002 nekad domicila Mostar. Kod otvorenja tog muzeja bila je aktivna i lokomotiva Rama koja je navodno dovukla prvi vlak u Sarajevo. Lokomotivu su u vozno stanje uredili u radionici željezničkih vozila rubnika Banovići. Sve to imam i na filmu koji ima i jedan forumaš sa ovog foruma. Osim Požege bio sam i na stanivi Užice gdje je izložena uzana parna lokomotiva 85-045 napravljen u Slavonskom Brodu. To je posljednja lokomotiva od te serije koja je napravljena (ukupno 10komada) Kod uređivanja su samo postavili na parni dom krivu kapu od iste serije lokomotiva ali sa pločicama iz Mađarske.
Kada smo bili u Mokroj Gori navečer se skupilo društvo iz BUS-a i počelo pjevati dalmatinske pjesme. Odmah su se lokalci okupili.
Što se tiče Kusturice ama baš nemam ništa za niti protiv njega. Napisao sam što su lokalci kazali a za devastaciju bivših uzanih stanica je pisalo u tiskovinama u BiH. Lak je i na forumu bilo o tome. I da ne misliš da su to bile sarajevske novine. To su bile novine ako se ne varam iz Trebinja. Bio sam i u Kusturičinom Drven gradu. Lako se baviti biznisom kada ti država sve finacira. Nije to specifikum samo u Srbiji i BiH. IMa toga puno i kod nas u Hrvatskoj a najpoznatije je primjer gazde Konzuma. Zaduživao se svugdje a kada je došla voda do grla onda državo spašavaj jer oko 40 000 zaposlenika ostat će bez posla.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Kakve potrebe sad da se spominje KONZUM.U redu bio si gore kao turista,eto i pjevali ste Dalmatinske pjesme,odlicno gore se mogu pjevati sve pjesme bez problema,svi su dobro dosli.Ali probleme funkcije i postojanja te pruge gore nemozes znati kolko ja znam.

Toma
Nadzornik pruge
Poruke: 48
Pridružen: 22 Feb 2017, 20:23
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od Toma »

cvijic piše: 30 Jan 2024, 04:25 Ja neznam,a ti znas,a meni su nudili da predjem u novoizgradjenu stanicu na Barskoj pruzi u vrijeme obnove Sargana.St. Branesic.
Koliko znam, kolodvor se zove Branešci, a postojao je od otvorenja Barske pruge.

pozdrav
toma

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

cvijic piše: 01 Feb 2024, 05:48 Kakve potrebe sad da se spominje KONZUM.U redu bio si gore kao turista,eto i pjevali ste Dalmatinske pjesme,odlicno gore se mogu pjevati sve pjesme bez problema,svi su dobro dosli.Ali probleme funkcije i postojanja te pruge gore nemozes znati kolko ja znam.
Spominjem Konzum jer je gazda tražio od države novce. Ovaj iz Drven grada nije tražio ništa nego mu je država sama dala isto kao što mu je gradonačelnik Herceg Novog poklonio kolodvorsku zgradu.
Barska me pruga nije toliko zanimala koliko uskotračne pruge. Tako što se tiče i uzane stare pruge od Beograda do Sarajeva kao i ove obnovljene ipak malo više znam.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Ti mislis da znas.Dosadan si vise i bogu i narodu

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Toma piše: 01 Feb 2024, 20:37
cvijic piše: 30 Jan 2024, 04:25 Ja neznam,a ti znas,a meni su nudili da predjem u novoizgradjenu stanicu na Barskoj pruzi u vrijeme obnove Sargana.St. Branesic.
Koliko znam, kolodvor se zove Branešci, a postojao je od otvorenja Barske pruge.

pozdrav
toma
Nije bas tako.

Toma
Nadzornik pruge
Poruke: 48
Pridružen: 22 Feb 2017, 20:23
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od Toma »

cvijic piše: 02 Feb 2024, 05:16 Nije bas tako.
Ti si nešto jako pobrkao.
U prilogu su skenovi VR-a JŽ-a iz 1989/90 na kojima se vidi da su Branešci postojali.
Inače, postojala je neka veza Branešca i Šargana - naime kad se razmišljalo da se reaktivira 760 mm pruga od stanice Šargan-Vitasi prema istoku, onda je, s obzirom da su djelovi trase prema Užicu potopljeni, predlagano da se izgradi pruga do Branešca; ali nikada nije do toga došlo.

Slika

Slika

pozdrav
toma

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

VR JZ 1989./1990. pa jeste postojalo je to stajaliste i od 1976. ali stajaliste pa je prosiren teren dodata 2 kolosjeka,uradjen peron,nova zgrada sa dva stana.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1864
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od mali.paja »

cvijic piše: 02 Feb 2024, 05:15 Ti mislis da znas.Dosadan si vise i bogu i narodu
Samo se ti tješi. Neki me sa ovog foeuma i osobno znaju-Bio sam sa njima kako u Srbiji tako i u Sloveniji i Zagrebu. Nekima sam i filmove dostavio o uzanim prugama.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 431
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Zimska sezona 2023/2024. na "Šarganskoj osmici"

Poruka od cvijic »

Nemam se ja sta tjesiti,znam te i ja davno prije Foruma.Te uzane pruge me nikad nisu zanimale,to je bila zeljeznicka katastrofa jednog proslog vremena,zato ih je Socijalizam i ukinuo,a zeljeznicare sa tih pruga spasio robije.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železnica na filmu i televiziji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju