Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Sve o nekadašnjim prugama uskog koloseka u Sloveniji
Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od Jaguar »

Jaguar piše: Ja sam na google, kad sam upisao "Pöltschach", pa kliknuo na "images", dobio mnogo slika, koje uključuju vozne redove i sheme stanice, ali sheme su slabe rezolucije, pa ne mogu razaznati koji su kolosijeci uski, a koji standardni
Ovdje sam lijepo napisao gdje sam pronašao "images".
železocestnik piše:
Drugo, što je to ruglo od fotografije. Ako skidaš sa drugih foruma, daj skidaj barem u kvaliteti, kakva je tamo.

Samo za informaciju, odakle je ovaj krš od

Dakle, treba da se naučiš skidati fotografije sa drugih foruma. Pa još nešto. U normalnom svijetu važi fer play, što znači, da napišeš, sa kojeg foruma skidaš.
Napisao sam gdje sam pronašao slike. Trebam li, pored slike, postaviti i "screenshot"?

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od Jaguar »

Elmar Oberegger piše:

Die ca. 15 Kilometer lange "Gonobitzer-Bahn" (760 mm) zweigte bei Pöltschach (Poljčane) von der Hauptlinie Wien - Graz - Triest ab und verlief bis in die Stadt Gonobitz, welche heute in Slowenien liegt und "Sl. Konjice" genannt wird.

Errichtet wurde sie bis 1892 von den "Steiermärkischen Landesbahnen". Das "Herzogtum Steiermark" reichte ja vor 1918 bis hinunter zur Save (Sau). 1921 wurde unter der Ägide des jugoslawischen SHS-Staates das Verlängerungsstück bis Zreče (Retschach) dem Verkehr übergeben.


In der "Steiermärkischen Landeshymne" ist übrigens noch heute das "Wendenland am Bett der Sau" ein Thema. Am Grazer Hauptplatz erblicken wir beim dortigen Brunnen noch immer die "Flußgöttin Sann". Eine historisch-kritische Gedenktafel wurde bisher aber nicht angebracht. Dort müßte verzeichnet sein, daß die "Sann" heute "Savinja" genannt wird und in Slowenien liegt. Alle diese Umstände tragen sicherlich nicht zur kulturell-nationalen Entspannung des steirisch-slowenischen Verhältnisses bei.

Das Hauptmotiv für die Errichtung des ersten Abschnitts war der Gütertransport (Holz, Kohle u.a.). Später trat dann das Bergwerk von Retschach (Zreče) in den Vordergrund. Unter Verwendung russischer Kriegsgefangener begannen im Jahr 1917 die Arbeiten für die Errichtung der Verlängerungsstrecke Sl. Konjice - Zreče. Beendet wurden diese jedoch erst offiziell im Jahre 1921.

In der Zeit nach 1945 erschien die Linie zunehmend als unrentabel. 1962 wurde sie aufgelassen und in der Folge abgetragen.

An diese Strecke erinnern heute vor allem zwei "Museums-Züge" samt Lokomotiven, welche einerseits in Sl. Konjice, andererseits in Zreče aufgestellt sind. Da alle Geleise mittlerweile abgetragen sind, stehen sie sozusagen im "freien Feld". Sie sind Zeugnis für die beispielhafte Liebe der Slowenen zur Eisenbahn. Solch tiefe Verbundenheit mit historischen Strecken sucht man in Österreich leider vergeblich!

Prilozi
E.O..jpg
E.O..jpg (66.78 KiB) Pregledano 4892 puta

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od železocestnik »

Pozdravljen,

mene ne interesira nikakav "screenshot"....

Radi tako, kao PECELJ :!:
PECELJ piše:Na ovoj fotografiji sa foruma vlaki.info se to mnogo bolje vidi :

http://shrani.najdi.si/?img3901vgzx.jpg

Što bi u tvome primjeru značilo za fotografiju broj 3 Prilozi ovako:

umjesto tvoje fotografije....

Slika





izgledalo bi ovako:

Nekoliko fotografija sa foruma vlaki.info...

Slika

link: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... &start=120


Na ovakav način dodaješ ovome forumu dodatno vrijednost. Forumaši i posjetioci mogu sami pogledati, šta si ti pronašao vrijednog na svetskoj pozornici. I možda provjerit. Dogodi se, da neka stvar nije 100% tačna, što si se i sam uvjerio i ispravio neke stvari.

Sa ovakvom fotografijom, koju si stavio, forumaši ne dobijaju nikakvu informaciju, nemogu ni razbrati, šta ta fotografija znači.
Dodavanje takvih fotografija nema nikakvog značenja, samo forum gubi kvalitet.
Ali ti i sam kažeš, da radiš na tome, da se digne kvalitet foruma.


pozdrav
Darko

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od železocestnik »

Pozdravljeni,

gore je Jaguar dodao tekst i skicu, za koje se nezna, kde ju je Elmar Oberegger objavio. Možda je to neki osnutak i još nije dorađeno delo :?:

Za skicu moram reči, da nije tačna :!:


Pruga Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče započne na stanici Poljčane na pruzi Beč-Trst.
Što ide neko vreme paralelno sa ovom prugom, ne znači, da se može skica uraditi na takav način.

Evo, kako izgleda "primerna" shema pruge Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče:

Shema je izrađena i sa nemačkim nazivima stanice. Svaka stvar ima dobre i loše strane. Ako imaš vozni red ispred prvog svetskog rata ili za vrijeme drugog svetskog rata, možeš si sa tim imenima stanica puno pomoći :idea:

Objavila su ovu shemu pruge A. i H. Moser u reviji Eisenbahn broj 2. iz 1993. godine.

Pošto ova građa nije digitalizirana, dodajem fotografiju:

Slika


Dodajem još nacrt stanice Poljčane (Pöltschach) od istih autora...toliko, da se vidi, da stvarno ovdje počne nova pruga uskotračnica...

Slika

pozdrav
Darko

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od Jaguar »

železocestnik piše:

Dodajem još nacrt stanice Poljčane (Pöltschach) od istih autora...toliko, da se vidi, da stvarno ovdje počne nova pruga uskotračnica...

Ja sam nacrtu popravio orijentaciju, tako da "N", zaista bude na sjeveru
Prilozi
poltsch.jpg
poltsch.jpg (233.46 KiB) Pregledano 4880 puta

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od Jaguar »

PECELJ piše:Pogled na železničku stanicu Poljcane. Nažalost ne piše godina izdanja ove razglednice.

Pretpostavljam da je pre 1962.godine, kada su tu bili i normalni i izani koloseci.
PECELJ piše:Na ovoj fotografiji ... se to mnogo bolje vidi :
Ni na jednoj od te dvije fotografije, ne vidi se teren, gdje su bili uski kolosijeci.

železocestnik
Direktor železnice
Poruke: 1353
Pridružen: 03 Jul 2016, 12:07
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od železocestnik »

Velika molba za Jaguara...

Ovdje je shema kolosjeka na stanici Poljčane iz 1912. godine...

Slika

A molba :?:

Ako bi je bilo moguće zaokrenuti kako treba...


Još povečanje, ako treba kome...

http://shrani.najdi.si/?3i/3d/Y2AKqnP/1 ... 10-167.jpg


pozdrav
Darko

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od PECELJ »

Jaguar piše:
PECELJ piše:Pogled na železničku stanicu Poljcane. Nažalost ne piše godina izdanja ove razglednice.

Pretpostavljam da je pre 1962.godine, kada su tu bili i normalni i izani koloseci.
PECELJ piše:Na ovoj fotografiji ... se to mnogo bolje vidi :
Ni na jednoj od te dvije fotografije, ne vidi se teren, gdje su bili uski kolosijeci


Kod prve fotografije , pošto je nejasna teško je bilo šta reći. Ja sam je zumirao ali nisam siguran u ono što sam napisao(vagon na slepom koloseku) :
poljc..jpg
poljc..jpg (101.25 KiB) Pregledano 4866 puta
Za drugu fotografiju dosta je jasnije. I ona je malo zumirana.
Uporedtei samo veličinu vagona na normalnom koloseku i uzanom !
Poljcane uz. i nor. kol..jpg
Poljcane uz. i nor. kol..jpg (179.35 KiB) Pregledano 4866 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od PECELJ »

Iz ove šeme koloseka u stanici Poljcane, koju je postavio g.železočestnik, ja sam izvukao detalje.

Jasno se vide koloseci i jedni i drugi .
11.jpg
11.jpg (249.23 KiB) Pregledano 4865 puta
12.jpg
12.jpg (167.05 KiB) Pregledano 4865 puta

Jaguar
Šef stanice
Poruke: 337
Pridružen: 27 Jan 2017, 14:44

Re: Pruga uzanog koloseka Poljčane-Slovenske Konjice-Zreče

Poruka od Jaguar »

železocestnik piše:
Ovdje je shema kolosjeka na stanici Poljčane iz 1912. godine...


Ako bi je bilo moguće zaokrenuti kako treba...
Prilozi
P.st.jpg
P.st.jpg (171.4 KiB) Pregledano 4864 puta

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Sloveniji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju