Posljednja vožnja parnjače u 2017. godini

Zanimljivi filmski materijali vezani za železnice
Pošalji Odgovor
barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Posljednja vožnja parnjače u 2017. godini

Poruka od barac »

Evo "video-izještaja" o posljednjoj turističkoj vožnji parne lokomotive JŽ 83-052 po uskom kolosjeku u 2017. godini... Naime, 20. oktobra ove godine grupa inostranih turista zakupila je voz od tri vagona, sa pomenutom parnjačom na čelu, i provozala se najprije od Mokre Gore do Šargan Vitasa i nazad, a potom i na dionici 760 mm pruge Mokra Gora-Višegrad-Mokra Gora...

Sljedeća vožnja trebalo bi da bude u martu 2018, ali to je još uvijek samo u najavi - nije zvanično potvrđeno...

Video su snimili Boris Vlajnić iz Banje Luke i moja malenkost:

https://www.youtube.com/watch?v=i096ul5hx_s

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Posljednja vožnja parnjače u 2017. godini

Poruka od mali.paja »

Gorane! Nije li prije ova parnjača 83-052 bila sva ukrašena mesinganim trakama? Ili su možda trake pofarbane u crno?

barac
Ložač
Poruke: 79
Pridružen: 02 Apr 2012, 09:12
Kontakt:

Re: Posljednja vožnja parnjače u 2017. godini

Poruka od barac »

Mali.paja, poslije remonta 2013. godine JŽ 83-052 imala je nekakve jarko-žute trake po sebi, ali tako "nakićena" bila je u saobraćaju samo u oktobru te godine (mislim da je to bila ona čuvena grupa "Balkan Nostalgie Express") i februaru 2014. Prije obnove saobraćaja po "Višegradskoj pruzi" prošle godine (poslije punih 28 mjeseci pauze - od februara 2014. do juna 2016!) većina tih žutih traka je prefarbana...

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Posljednja vožnja parnjače u 2017. godini

Poruka od mali.paja »

Ma i meni se to pretjerano žutilo nije sviđalo. Jedino što mi je lijepo bilo kada bi na dimnjak ispod onog šećira stavili mesinganu traku. Interesirao sam se zašto su to radili. Odgovor je bio da je bilo neko nepisano takmičenje čija će lokomotiva biti ljepša. Jednu lokomotivu dužio je dvoposjed (2 strojovođe+2 ložača). Onda su znali na čelo lokomotive staviti mesingane vazne u koje bi stavljali razne biljke. Namjerno neću napisati cvijeće. Bilo je i cvijeća ali uglavnom je to bilo sezonsko raslinje. U Zeleniki bi stavili već krajem zime mimoze, Dubrovnik grančice masline ili već kakvo poljsko cvijeće ili grančice grmova u drugim krajevima itd.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Železnica na filmu i televiziji”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 1 gost