Pitanje u vezi pruge Beograd - Nis

Zanimljivosti sa železničkim temama
Pošalji Odgovor
Korisnikov grb
Ivan
Pružni radnik
Poruke: 8
Pridružen: 11 Jul 2016, 19:21
Kontakt:

Pitanje u vezi pruge Beograd - Nis

Poruka od Ivan »

Pre par nedelja sam sa drugom krenuo u obilazak Mojsinjskih planina.
Kad smo stigli tamo i videli da zemljiste ne dozvoljava neki ozbiljniji silazak sa asfalta nastavili smo putem koji ide paralelno sa Juznom Moravom i prugom Beograd - Nis.

Prateci prugu naisli smo na jedan nadvoznjak sa koga se vide dva zeleznicka mosta.
Jedan se koristi a od drugog je ostala samo konstrukcija. Sine su skinute.

Slika

Slika

Prvo smo pomislili da je trasa izmestena i da je jedan stari a drugi novi most ali nam je bilo nelogicno da se izmesti za nekih 15-20 metara.

Mozgamo mi tako i meni pade napamet da je to mozda bila dvokolosecna pruga posto i sa jedne i sa druge strane ima po jedan blokhaus.
Koliko je meni poznato njih su pravili samo Nemci u 2. svetskom ratu. Mozda i gresim.
Ili su Svabe sagradile drugi most ako je ovaj bio ostecen u nekom trenutku.


Evo slike jednog blokhausa, veceg. On se nalazi odmah do ovog nadvoznjaka. Manji se vidi na prvoj slici kod levog mosta.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Mene interesuje da li neko zna zasto je pruga izmestena?
Da li je stvarno imala dva koloseka i otkud dva blokhausa?

Hvala unapred i puno pozdrava.

P.S.
Ako sam promasio deo foruma nek administracija premesti temu.

Korisnikov grb
cira-1
Ministar železnica
Poruke: 2464
Pridružen: 30 Mar 2012, 19:43
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi pruge Beograd - Nis

Poruka od cira-1 »

Beograd

Mršenje železničkog čvora, izgradnja vijadukta preko autoputa, prema Bulevaru oslobođenja...Izvor : Crno-beli Beograd
50.jpg
50.jpg (209.79 KiB) Pregledano 4493 puta

Korisnikov grb
Ivan
Pružni radnik
Poruke: 8
Pridružen: 11 Jul 2016, 19:21
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi pruge Beograd - Nis

Poruka od Ivan »

Ne razumem odgovor.

Milodan
Desetar pruge
Poruke: 29
Pridružen: 15 Dec 2015, 20:11
Kontakt:

Re: Pitanje u vezi pruge Beograd - Nis

Poruka od Milodan »

Moram da vam ispričam jedan uzbudljiv događaj:
Dežurao sam kao "unutarnji" otpravnik vozova u Topčideru - putnička jedne letnje noći 70-tih godina. Te večeri Bijelo dugme je održavalo koncert u Košutnjaku. Buka se čula do kancelarije i mi smo uživali u muzici ove, tada, najpopularnije rok grupe u Jugoslaviji. Koncertu je prisustvovalo nekoliko desetina hiljada (uglavnom) mladih ljudi. Koncert je završen i publika je krenula u grad. Podvožnjak je bio zagušen pa je mnogo publike krenulo preko koloseka između putničke i teretne stanice, kod benznske pumpe, iznad podvožnjaka. Ja to nisam znao. U tom trenutku kroz Topčider su imala obezbeđen "prolaz" za dva ekspresna voza, iz Jajinaca za Beograd i iz Beograda za Resnik. Istovremeno bok 1 i blok 3 su "avizirali" ulaz vozova u stanicu - okretanjem ručice induktorskog telefona. Skoro u istom trenutku nadzorni skretničar sa bloka 2 me obaveštava da zaustavim vozove, jer se preko koloseka kreće hiljade posetilac koncerta. Srećom, imao sam mogućnosti za to. "Oborio" sam izlazni signaal sa voz iz Beograda "ispred nosa" voza i istovremeno sam to uradio i sa signalom, koji dozvoljava-zabranjuje ulaz voza iz teretne u putničku. Vozovi su počeli naglo da koče upotrebivši signalnu sirenu signalnim znakom "opasnost koči". Spoljni otpravnik, moj "parnjak", koji je već bio izašao pred vozove me upitao pogledom o čemu se radi. Odgovrio sam mu da je sve pod kontrolom. Vozovi su stali, narod je prošao, vozovi su stajali desetak minuta i potom nastavili vožnju. Mašinovođama je sve postalo jasno, videvši onoliku masu ljudi. Budući da je ovakav slučaj po defaultu "vanredni događaj" - obaranje signala - postavljanje iz položaja "slobodno" u "stoj", napisao sam izveštaj, opravdao zakašnjenje i - nije bilo nikakvih problema. Da je bilo drugačije, zahvaljujući nadzornom skretničaru bloka 2 i, bez lažne skromnosti, mojoj u ovom slučaju bi se dogodio pravi masakr, jer su se obavoza u isto vreme našli na kritičnom mestu. Bio je to jedan od najuzbudljivijih događaja u mojoj profesionalnoj karijeri.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Zanimljivosti”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 3 gosta