Lokomotiva serije 442 (HŽ 1142 - Brena)

Lokomotive, motorni vozovi, vagoni ...
mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Lokomotiva serije 442 (HŽ 1142 - Brena)

Poruka od mali.paja »

Kako je Brena završila u Lapovu!

Bio je sam kraj osamdesetih, ljeto ili početak jeseni. Optima sa Brenom stiže u Beograd. Mislim da se išlo do Novog Beograda pa onda u Prokop i dalje prema Nišu. Treba izmjeniti lokomotivu. Nema srpske lokomotive? Zagrebački strojovođa vidi već upaljen i izlaz vlaku. "Ljudi! Ne mogu ja dalje voziti vlak! Ne poznajem prugu!" "Majstore nemamo lokomotive a nemamo ti koga dati za pilota. Zaboravili smo osigurati lokomotivu. Daj vozi da ne moramo pisati prijavu." Ma ne poznajem prugu." I tako u natezanju vlak dobije nekih oko 2 sata kašnjenja. Odjedanput se pojavi neki srpski strojovođa kojeg su digli od kuće. "Kolega ja sam ti došao za pilota!" "Ali sad je meni debelo smjena istekla!" "Ma nema da brineš, ja ću da vozim a ti samo spavaj!" Kako ćeš voziti, pa vi Srbi nemate ispite za Brenu?" Ne brini se ti! Mi ti znamo voziti Brenu!" "Kako?" "Kad bi vi došli sa Brenom u depo i istu ostavili mi smo ti malo po depou vozikali i naučili voziti lokomotivu." I tako oni krenu. Usputni kolodvori čude se novoj lokomotivi na pruzi. Ulaze u Lapovo a tamo je pripremljena lokomotiva za izmjenu. Skidaju Brenu sa vlaka i daju je u ložionicu. Izlazi nadzornik i prvi put viti tu lokomotivu. "Bre, od kud sad tebe ovamo?" Objasne mu što je. "Lepo ti sad ostavi lokomotivu ovde a idi kući reži." "Tko će lokomotivu vratiti?" "Ma ne brini se ti! Mi će mo je dati u sastav nekog brzog voza i vratiti."

Pitam strojovođu koji mi je to ispričao danas što je bilo dalje? "Ostavio sam lokomotivu i reži pravac Zagreb. Ali nema vlaka. U Lapovu sam čekao oko 3 sata i isto toliko u Beograu. Ta tura mi nosila nekih 36 sati!" "I kako su na kraju vratili lokomotivu?" "Pojma nemam, možda je netko i strojnu vratio?"

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Lokomotiva serije 442 (HŽ 1142 - Brena)

Poruka od PECELJ »

Proba prve elektricne lokomotive domace konstrukcije serije JZ 442-001 poznate TIRISTORKE kod Zagreba...80 tih :
Proba prve elektricne lokomotive domace konstrukcije serije JZ 442-001 poznate TIRISTORKE kod Zagreba...80 tih..jpg
Proba prve elektricne lokomotive domace konstrukcije serije JZ 442-001 poznate TIRISTORKE kod Zagreba...80 tih..jpg (241.64 KiB) Pregledano 2367 puta
Izvor : iz arhive Z.Jovanović-Mekenzi

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Lokomotiva serije 442 (HŽ 1142 - Brena)

Poruka od PECELJ »

Serija, verovatno gotovih, lokomotiva 442 u fabrici "Rade Končar" :
442 serija brna.jpg
442 serija brna.jpg (75.3 KiB) Pregledano 2152 puta
Izvor : iz arhive Z.Jovanović-Mekenzi

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8137
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Lokomotiva serije 442 (HŽ 1142 - Brena)

Poruka od PECELJ »

Lokomotiva JŽ 442-006 u železnilkoj stanici Beograd, spremna za polazak :
442-006 BG.jpg
442-006 BG.jpg (99.05 KiB) Pregledano 2011 puta
Izvor : Aca Z.Jovanović

Pošalji Odgovor

Povratak na “Vozna sredstva današnje železnice”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju