Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Sve vezano za pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini
Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od PECELJ »

Železnička stanica Sarajevo :
338_001.jpg
338_001.jpg (141.87 KiB) Pregledano 3796 puta

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od PECELJ »

Železnički most preko reke Jablanice :
1281608859.jpg
1281608859.jpg (179.38 KiB) Pregledano 3796 puta

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Sarajevo-Mostar

Poruka od mali.paja »

PECELJ piše:Kanjon reke Neretve u blizini st.Jablanica :

Slika
Izvor : negde sa Interneta
Za par kilometara će ukrsnica Prenj, zatim slijedi Jablanica.

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od mali.paja »

PECELJ piše:Železnički most preko reke Jablanice :
1281608859.jpg
Most je preko rijeke Neretve. Za parsto metara je mjesto i stanica Jablanica. Ovo je prvi most preko Neretve i on je lučni za razliku od kanijeg mosta koji je srušen za potrebe snimanja filma "Bitka na Neretvi".

Korisnikov grb
PECELJ
Uber minister
Poruke: 8139
Pridružen: 01 Apr 2012, 18:47
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od PECELJ »

mali.paja piše:
PECELJ piše:Železnički most preko reke Jablanice :
1281608859.jpg
Most je preko rijeke Neretve. Za parsto metara je mjesto i stanica Jablanica. Ovo je prvi most preko Neretve i on je lučni za razliku od kanijeg mosta koji je srušen za potrebe snimanja filma "Bitka na Neretvi".
Zahvaljujem g.mali.paja na ispravci.
Povučen naslovom razglednice, nisam ni razmišljao. U tom kraju i nema nikakve reke Jablanice. Ima je u mom Valjevu. :D

Korisnikov grb
shuca
Vozovođa
Poruke: 230
Pridružen: 05 Jun 2012, 22:27
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od shuca »

Zanimljivo stivo...
http://memorylimit.blogger.ba/arhiva/2013/03/31
A ovaj foto sam skinuo sa nekog sajta gde se okupljaju fanovi nekadasnje JNA :lol:
1003838 bradina.jpg
1003838 bradina.jpg (134.62 KiB) Pregledano 3767 puta
Na zalost foto je ovako prezentovan, pa se NE VIDI ciji je to foto- arhiv.. :roll:

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od mali.paja »

shuca piše:Zanimljivo stivo...
http://memorylimit.blogger.ba/arhiva/2013/03/31
A ovaj foto sam skinuo sa nekog sajta gde se okupljaju fanovi nekadasnje JNA :lol:
1003838 bradina.jpg
Na zalost foto je ovako prezentovan, pa se NE VIDI ciji je to foto- arhiv.. :roll:
Ovaj kolosijek skroz desno, malo se vidije prema ložionici. Mislim da za ovu sliku više nema nitko exkluzivno autorsko pravo. To je davno isteklo. Na forumu "železnice.net" je bilo objavljeno koliko vrijedi autorsko pravo za pojedinu bivšu republiku SFRJ, nastalu raspadom. Moram to potražiti.

cvijic
Šef stanice
Poruke: 427
Pridružen: 31 Mar 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od cvijic »

Godina 1946. jel moguce da je vozio ovaj motor vec 1946.

Korisnikov grb
shuca
Vozovođa
Poruke: 230
Pridružen: 05 Jun 2012, 22:27
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od shuca »

Spahinac je sigurno vozio 1946, samo je pitanje-DOKLE ?

G.Mali Paja ce me ispraviti ili dopuniti, ali stanje mostova u kanjonu Neretve, je bio ogranicavajuci faktor radijusa kretanja.
Nasao sam podatak da je osteceni most kod Aleksinog hana, bio obnovljen vec NOVEMBRA 1945 :!:
Most preko Neretve kod Gabele , predat u saobracaj 1. Maja 1947.
Na zalost nemam podatke zavrsetaka obnova Jablanickog, i ostalih , ratom ostecenih mostova. :?:

Tu je pomenuti gospodin mnogo pozvaniji da nam objasni tempo oporavka uzane pruge SA-MO-DU....

mali.paja
Direktor železnice
Poruke: 1855
Pridružen: 09 Jul 2012, 11:38
Kontakt:

Re: Pruga uzanog kolosjeka Sarajevo-Mostar

Poruka od mali.paja »

shuca piše:Spahinac je sigurno vozio 1946, samo je pitanje-DOKLE ?

G.Mali Paja ce me ispraviti ili dopuniti, ali stanje mostova u kanjonu Neretve, je bio ogranicavajuci faktor radijusa kretanja.
Nasao sam podatak da je osteceni most kod Aleksinog hana, bio obnovljen vec NOVEMBRA 1945 :!:
Most preko Neretve kod Gabele , predat u saobracaj 1. Maja 1947.
Na zalost nemam podatke zavrsetaka obnova Jablanickog, i ostalih , ratom ostecenih mostova. :?:

Tu je pomenuti gospodin mnogo pozvaniji da nam objasni tempo oporavka uzane pruge SA-MO-DU....
Ne bih znao ni ja za mostove. Znam da su most preko Neretve kod Gabele morali 2 puta obnavljati. Na mostu su radili zarobljenici. Velika Neretva im je prvi put odnijela konstrukciju.
Za Jablanicu ne znam.
Na Mostu Aleksin Han je bila stalna lagana vožnja od 5km/h do ukidanja pruge. Tamo nisu smjele ni sve lokomotive voziti. Serija 85 nije smjela nikako. Ukoliko je bila potreba za transport u Sarajevo u tvornicu Vaso Miskin Crni onda su skidane tjerne motke. Između 2 rata je kod prijevoza jednog vojnog transporta vlak završio u Neretvi. Kod prelaza mosta Aleksin Han jedan vojnik iz pratnje je podigao cijev topa koja je zapela u konstrukciju i vlak povukla u Neretvu.
Na "željeznicama.net" su bile neke slike poslije '45 kod obnove mostova. Postupak je nekad bio sljedeći: Vlak bi došao mjestu udesa ili radova i putnici su pješice prelazili na drugi vlak na suprotnoj strani. Napravili bi se kakvi improvizirani prijelazi.

Pošalji Odgovor

Povratak na “Nekadašnje pruge uskog koloseka u Bosni i Hercegovini”

Ko je na vezi

Korisnika pregleda ovaj forum: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju